• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.36)
zeitgeist the movie - peter joseph
belgesel 3 kısıma ayrılmıştır.
1. kısım: dinlerin fiktifliği,
2. kısım: (bkz: 11 eylül olayları) ile ilgili son derece çarpıcı iddiaları,
3. kısım: bankaların tek bir "dünya bankası" oluşturma teorilerini ele alır.
 1. dehşet bir kültür kolleksiyonu, 2 saatlik dev bir arşivdir.. 2007 yılında vizyona girmiş olup, dvd'si 2012 yılında yayınlanmıştır.

  youserın şiddetli tavsiyesi: muhakkak izleyin.
  şurdan buyrunuz
  ozeus
 2. belgeseli izledikten sonra aydinlaniyorsunuz. hani bir sey bilirsiniz ama aciklayamazsiniz. birisi sizin yerinize cok guzel anlatir. "hay agzina saglik" dersiniz. ben de bu belgeselin senaristlerine "hay agziniza saglik" diyorum.
 3. belgeselin "umutsuz" olduğunu düşünenler, serinin devamını izlememişler.* kapitalizm propagandası olduğunu düşünenler, belgeselin din bölümden sonraki kısımlarını* ve serinin ikinci filmindeki kapitalizm eleştirisini de izlememişler. bir belgesel tarafsız olmak zorunda değil. tarafsız olmayan belgesel, kötü belgeseldir diye bir şey de yok. (bkz: 16 ton - ümit kıvanç)

  dinlerin anlatıldığı kısım fena değil. ama başka bir belgeselden (şu anda adını hatırlamıyorum, hatırlarsam yazarım) alınan bir çok kısım var. iddia edilen kısımları kanıtlamak için doğru olmayan bazı bilgilerin de kullanıldığını düşünüyorum.

  11 eylül ile ilgili kısım ise tam bir fecaat. abd'nin kendi ikiz kulelerini bombaladığı saçma sapan bir komplo teorisi zaten.

  bankacılık sistemi ile ilgili olan kısım, doğru bilgiler ile yanlış bilgilerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş ve sonucunda yine bir komplo teorisine bağlanmış gibi duruyor. tek dünya devleti, tek bankacılık sistemi vb. söylemler nostradamus'un iddialarından pek farklı değil nazarımda.

  belgeselin sonunda da saçma sapan iddialar devam ediyor. hepimize çip takılacağını düşünenler inanmakta serbest tabii ki. george carlin ve bill hicks gibi hiciv ustalarının kullanılması, bir belgeseli kaliteli yapmaya yetmiyor maalesef.
  ulgan
 4. belgesel güzel ve bir çok bilgi aşılıyor. iyi güzel çözüm yolları falan da tek bir şekilde de olsa gösterilmeye çalışılmış. ancak ilk belgeselin başındaki "isa"nın yaşamamış olması iddiası asılsız ve çürütülen birçok yanı var, internetten araştırabilirsiniz.