1. pontus kralı pharnaces ile julius caesar arasında meydana gelmiştir.

  pompei'yi yenen ve mısır'ın başına kleopatra'yı getiren sezar anadolu'ya yöneldi,zira pharnaces barış antlaşmasını bozmuş,kapadokya ve bitinya'yı işgal etmiş,sezar'ın gonderdigi birlikleri de nicopolis'te (bkz: koyulhisar) da mağlup etmişti.
  sezar'ın üzerine yürüdüğü haberini alan pharnaces bir kaç kez üst üste barış teklif etti,sezar da hepsini geri çevirdi.

  iki taraf 2 ağustos mö 47 de karşılaştı.
  sezar'ın elinde vi.legion ve xxii.legion vardı.süvari ve müttefik galat askerleriyle birlikte sayıları 10.000'i buluyordu.
  pharnaceste ise 20.000 erat bulunuyordu,bu eratın yarısından fazlası geleneksel doğulu piyadelerinden oluşurken (tepeliler,toplama mızrakçılar vs.) geriye kalanı profesyonel yunan tarzı askerlerden oluşmaktaydı.
  pharnaces'in ordusunda ayrıca tırpanlı savaş arabaları da vardı.

  savaş
  sezar kampını kurdurur kurdurmaz pontuslular kampa hakim bir yamaçtan saldırıya geçer,ilk saatlerde başarı alınmasına rağmen en sonunda deneyimli roma lejyonerleri tarafından saldırı savuşturulur,saldırıyı düzenleyen birlikler ricat eder.

  sezar ardından pharnaces'e karşı bir karşı saldırı düzenler,bu saldırı sonucunda pontus ordusu tam anlamıyla bozguna uğratılır.
  20.000 askerin büyük çoğunluğu öldürülür veya esir alınır,geriye kalanı savaşı terkeder.
  bu savaş sonucunda pharnaces anadolu'yu kesin bir biçimde kaybeder ve kimmerya ya geri çekilir,kısa bir süre sonra da kimmerya valisi tarafından çıkarılan isyanda öldürülür.sezar ise kalan muhalefeti susturmak için kuzey afrika'ya hareket eder.