• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
zeplin - karin tidbeck
iskandinav kültürünün alacakaranlığından ve melankolisinden doğan bu öyküler, güneşin dönmeyi bıraktığı bir dünyanın büyülü atmosferine sahip: fantazyadan, büyülü gerçekliğe, bilimkurguya ve hayalî bir yaratığın borgesvari taksonomisine kadar uzanıyor. bu öyküler rahatsız edici; bir o kadar da kara mizahın engin zekâsını içeriyor. tidbeck, bildiğimizi sandığımız dünyadan güçlü bir kopuş duygusu yaratarak, akla hayale sığmaz çok sayıda şeyin ortaya çıkabildiği bir yarığa yönlendiriyor bizi.
 1. isveçli yazar karen tidbeck'in tekinsiz, ama tekinsiz olduğu kadar da olağanüstü dünyasına hoş geldiniz.

  "daha önce zeplin gibi bir şey okumadım. belirgin bir şekilde kuzeyli oluşunu saymazsak karin tidbeck'in hayal gücü hiçbir sınıfa girmiyor -usul usul, zekice, anlatılamayacak kadar tuhaf... ve çeşitli. ve tedirgin edici. ve eğlenceli. ve gizemli biçimde dokunaklı. bunlar şahane hikayeler."
  diyor ursula k. le guin. o diyorsa ciddiye almak gerek.
 2. birbirinden çok farklı ortamlarda geçen, farklı tarzlarda yazılmış, aynı yazarın elinden çıkmış sıra dışı öyküler.

  yazarın hayal dünyasının ne kadar geniş olduğu ve öykülerinde birbirinden çok farklı dünyalar yarattığı inkar edilemez. ancak bazı öyküler tam oluşumunu tamamlayamamış hissi yarattı bende. bazıları ise gerçekten unutulmayacak cinsten.

  rebecka öyküsünden bir alıntı ile bitirelim;

  "başkalarını inciten insanlar, hayal gücü en yüksek olanlardır" dedi rebecka.