1. yunan mitolojisinde baş tanrının ismi. roma mitolojisinde jupiter diye geçer.

  babası kronus (roma mitolojisindeki adı saturnustür) un saltanatının temsil şekilleri arasında farklılıklar vardır. bir yandan onun saltanatı masumiyet ve saflığın altın çağı olarak gösterilirken diğer yandan kronus çocuklarını yiyen bir canavar olarak betimlenmiştir. zeus ise kronustan kaçabilmiş ve kronus tarafından yenmemiştir. daha sonra zeus metis ile evlenir. metis kronusun kardeşlerinin kızıdır. metis kronusa bir içki sunar. kronus bu içkiyi içer ve zeusun kardeşlerini kusar. zeus ve kardeşleri bir olur kronusu tahtından indirir. böylelikle zeus tanrılar tanrısı olur
 2. rhea ve kronos'un çocuğudur. nasıl ve neden başa geldiğini anlayabilmek için hikayenin en başına bakmak gerekir.
  kronos , dönemin baş tanrısı, rhea ile evlidir ve tüm gücü elinde tutar. o zamanlar ensestlik, şimdiki görüşün aksine tanrılar katında bir gereklilik olarak görülürdü. aile içinde yapılan evliliklerin ideal olduğunu düşünürlerdi. rhea ve kronos, iki kardeş, birlikte yaptıkları çocuklarla bir sonraki nesil tanrılarını yarattılar.
  lakin kronos gücünü kaybetmek istemiyordu. bu sebeple rhea'nın doğurduğu her çocuğu midesine indirdi. bu da günümüzdeki yamyamlığı anlatır. şimdi olduğu gibi, o zamanlar da yamyamlık kabul edilemez bir şeydi ve tanrıların bunu yapması dehşet vericiydi. aslında kronosun yaptığı, çocuklarını midesine indirerek onları hapsetmektir. çünkü tanrıların çocukları ölümsüzdür.
  rhea son çocuğuna hamile kaldığında bu sefer plan yapar. bu çocuğu kronos'a vermeyecektir. doğan bebek zeus'tur. zeus'u 'oyuk' adı verilen yerde doğurur (efsaneye göre bu oyuk girit adasındadır ve günümüzde hâlen zeus'un doğduğu ve büyüdüğü yer olarak geçip saygı duyulan bir yerdir) ve kronos'a yutması için kundağas sarılı taş verir. kronos, eşine duyduğu güvenle, kundağı hiç düşünmeden midesini indirir. artık kronos, son çocuğunu da içinde hapsetmiş olduğunu düşünmektedir.
  zeus, babasından uzak bir yerde büyüyerek eğitimden geçer. yetişkin ve güçlü bir tanrı olduğunda ise artık babasına ve titanlara karşı gelerek savaş açacak ve eğer kazanırsa tanrıların tanrısı olacaktır. ama yenilirse de tanrılara karşı gelecek olan yere, tartarus'a gönderilecektir.
  isyanda kendisine yardım etmesi için kronos'un yuttuğu kardeşlerini kurtarmalı ve onları özgürlüklerine kavuşturmalıdır. bu yüzden bir iksir hazırlayarak saraya sızar. kronos'un içkisine iksiri karıştırır. kronos bu içkiyi içtiği zaman rahatsızlanır ve kusmaya başlar. ilk önce karısının ona son çocuğu diye yutturduğu kayayı kusar. daha sonra sırayla tüm kardeşleri sondan başa kronos'un karnından çıkar. zeus ve kardeşleri, kronos ve titanlar ile savaşırlar ve en sonunda zeusun lehinde sonuçlanan savaş sayesinde zeus, babasını ve titanları tartarus'a gönderir. ve artık zeus, tanrıların tanrısıdır.
 3. -ya bunlar anasıyla bacısıyle evleniyo ya acaba tövbeest o yüzden mi bunların çocuklar hayvanlı mayvanlı doğuyor?
 4. leda and the swan adlı şiirin baş kişisi
 5. "tanrıların ve insanların babası" olarak bilinir. yunan mitolojisinde en güçlü ve önemli tanrıdır. çapkın oluşuyla bilinir. çok fazla çocuğu olduğundan bereketi temsil eder.

  zeus'la ilgili küçük bir hikaye:

  çapkın zeus yine birine aşık olur. güzel eşi hera artık çapkınlıklarına dayanamaz ve onu devirmek için oğulları apollon, dionysos ve zeus'un kardeşi poseidon ile işbirliği yapar. planı öğrenen zeus posedion ve apollon'u truva kralına hizmet etmekle cezalandırır.hera da bir mağarada ayaklarından yukarı asılı bir şekilde cezalandırır.şarap tanrısı dionysos için de 100 yıl şarap içmeme cezası verir.

  insan, hazlarından uzaklaştığı vakit her şey dayanılmaz gelemeye başlar. galiba en dayanılmaz ceza dionysos'a verilen ceza.

  çapkın erkekleri sevmiyorum zeus bana bulaşma . :p