1. bir insanın eğitim öğretim hayatında görebileceği en çılgın ve heyecanlı sınav sistemi. anatomi dersi için marka ve altın standart olmuştur.

  bugüne bugün üniversite sınavına giderken "siz çıkın ben geliyorum" deyip oyunu bitirmeden çıkmışlığım, üniversite sınavı ortasında "amaaaan ne olacak yetişir" deyip 5 dakika sorulara bakmamisligim var. kurul sınavlarında da aynı performansı göstermek mümkün.

  ama bu farklı...

  soru sayısı kadar masa karşınıza dizilir, elinde zil olan bir asistan 30 saniye süre tutar. 30 saniyede bir ileriki soruya geçersiniz ve geri dönme opsiyonunuz yoktur. o 30 saniye içinde sizin sorunun yerini bulup, yapıyı tanıyıp, ismini hatırlamanız ve yazmanız istenir. anatomi laboratuvarı dediğiniz oda, ispirto gibi keskin bir formaldehit kokusunun olduğu buz gibi bir ortamdır. insanlar zille beraber gelir, gider... yapılar kadavra veya maket üzerinde iğnelerle işaretlenmiştir. sorularınız bunlardır.

  ha bir de her yerde öyle mi bilmiyorum ama "sorulara dokunmak yasaktır" ikazı yapılır. bu da ancak tıp fakültesinde duyulan cinsten bir uyarı sanırım.

  yaşanabilecek en büyük faciayı da ben yaşadım sanırım, onu da anlatayım:

  !---- spoiler ----!

  2. soruda bacak bölgesinden bir siniri sormuşlardı, adı aklıma gelmedi. hemen düşünüp bir şey yazmak gerektiğinden x diye bir cevap verdim. bacaktaki sinirlerden biriydi cevabım. boş kalmasından iyidir dedim.

  sonraki soruya geçtiğimde yine bacak kısmından bir sinir sormuşlardı. eyvah dedim az önceki soruya verdiğim cevap bu sorunun cevabıydı, geriye dönüş şansım da yoktu. neyse deyip ona da aynı cevabı yazdım. 2 soruya aynı cevabı verdim...

  sonraki masada ise yine bacak kısmından bir sinir sormuşlardı ve ben artık "dalga mı geçiyorsunuz" modundaydım. yine o igrenc his kapladı içimi, önceki soruya verdiğim cevap bu sorunun cevabıydı... ve yazdım... 3 soruya peş peşe aynı cevabı verdim.

  sonuç: üçü de doğru değil.

  !---- spoiler ----!

  işin garibi, sınavdan çıkınca hepsinin cevabı tak diye aklıma düştü. cevapların yanlış olduğunu bile bile çıktım sınavdan zira değiştirme olanağı yok...