1. atmosfer ötesinde yetiştirilen ilk çiçeğin cins adıdır.

  bilim insanları uzayda çeşitli sebzeleri yetiştirmeyi çoktan başarmış olsa da bu güzel açan çiçek, insanoğlunun uzay macerasında önemli bir eşiğin sembolü olmuştur.

  zinnia > marul

  aynı zamanda zinnia elegans (kirli hanım çiçeği), öğrenciyken çelikle üretimi denediğim ilk bitkidir. ben yeryüzünde başarısız olmuştum. adamlar uzayda - muhtemelen de tohumdan -yetiştirmeyi başarmışlar. bir kez daha takdir, tenkit ve tebrik ediyorum.

  ---

  uzayda yetişen ilk çiçek 'görücüye çıktı' - sputniknews

  !---- alıntı ----!
  uluslararası uzay istasyonu astronotlarından scott kelly, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından yaptığı açıklamada, uzayda yetiştirilen çiçeğin ilk kez açtığını duyurdu.

  amerikalı astronot scott kelly, uzayda yetiştirilen ilk çiçeğin fotoğrafını resmi twitter hesabından paylaştı. kelly, "uzayda yetiştirilen tarihin ilk çiçeği görücüye çıktı" dedi.

  ​nasa'dan yapılan açıklamada, uluslararası uzay istasyonu'nda açılan çiçeğin zinya (zinnia) çiçeği olduğu belirtildi.
  mars ve diğer gezegenlere yapılacak derin uzay görevlerinde astronotların gıda ihtiyacını karşılama programı kapsamında uluslararası uzay istasyonu'nda yetiştirilen 'uzay sebzeleri' ilk kez geçtiğimiz ağustos ayında denenmişti.

  nasa astronotları scott kelly ve kjell lindgren ile japon astronot kimiya yui, yerçekimsiz ortamda yetiştirilen marulu tadan ilk insanlar olmuştu. sebze biriminde ekilen ve kırmızı, yeşil ve mavi led ışıkları altında yetişen marulların yenmeyen kısımları ise analiz edilmesi için dondurularak kargoyla dünya'ya gönderilmişti.
  uzay bitkilerini yetiştirme sürecindeki en büyük sorun olarak, yapraklarında üreyerek çoğalan bakteriler gösteriliyor. bakterilerin, bağışıklık sistemi zayıf insanlarda ciddi hastalıklara yol açabileceği ifade ediliyor.
  !---- alıntı ----!