1. 19.yüzyıl ingilteresinde londranın tenha yerleşim yerlerinde efsanevi bir varlık ortaya çıkmıştı. karanlık ve tenha sokaklarda yürüyenlerin üzerlerine atlıyor. onları yaralıyordu. evlerin damlarından atlıyor, zıplıyordu. insan değildi yüzü korkunç ve gözleri pörtlekti.
  jack'ı görenler onu kanatları olan, maymuna benzetiyordu. boynuzları vardı. bu boynuzlar metaldi. gece insanların yüzüne mavi ve beyaz alevler püskürtüyordu ve bu yaratık çok güzel kokuyordu.
  1845 yılında artık bu canavarın saldırıları artmıştı. herkes korku içindeydi. batı londrayı korku sarmıştı. hampshire'da ve doğu anglia bölgesinde birden ortaya çıkıyor çığlıklar atıyor garip sesler çıkararak posta arabalarının önünü kesiyordu.

  1846 yılında caharlen dıckens'ın yedi yıl önce "oliwer twist" adlı romanında tarif ettiği jakop adasında diienci mahallesinde saldırılar yapmaya başladı. 13 yaşında fahişelik yapan maria davis'in yüzüne önce alev püskürtmüş sonra kızı suya atmıştı. polis cesedi bulmak için çalışmalar yaparken jack kadınların korkulu rüyası olmaya devam ediyordu. hedef kitlesi kadınlardı.

  o dönem ingilterinde bir cadı avı başladı herkes bu yaratığı yakalamak isityordu. kimdi bu. yarı insan yarı hayvan biri miydi? şeytan mıydı neydi? göğsünün ortasında bütün üst bedeni kaplayan "w" işareti vardı. bu neydi?
  kitaplar yazıldı, teoriler üretildi, filmler çekildi. zıplayan jack olayı efsane olarak literatürde yerini aldı.

  kriminoloji tarihinde ingiliz polisinin o dönem kayıt altına aldığı bazı bilgiler günümüz adli tıp teknolojsiyle yeniden değerlendirildi. polis o dönemde bir şüpheliye ulaşmış ve her şeyi kayıt altına almıştı.
  şüpheler waterport marki'si hanry de laporte'nin üzerinde yoğunlaşıyordu. marki boksördü, kürek çekiyor, eskrim yapıyordu. sporcu ve eğitimliydi kötü şakaları ile ünlenmişti. bir gece adamlarını toplamış ve bütün mahalledeki evleri kırmızıya boyamıştı. demiryolunda makasları değiştirerek iki treni çarpıştırmıştı. bunun dışında marki de pörtlek gözlüydü ve gözlerine sürekli kan otururdu ( kriminologların birleştiği nokta ve markinin resmlerine bakıldığında, hanry'nin graves hastası olduğu görülür. bu hastalık treoid bezlerinin aşırı çalışması sonucunda gelişir. göz küresinin arkasına madde biriktiği için gözler yuvalarından fırlar ve pörtlek bir görünüm alır)
  ayrıca jack'in üst bedenini kaplayan " w " harfi aynı zamanda markinin aile armasıdır. parfümlere merakı ile bilinen marki saldırılarında parfümleri sıkarken kibritle ateşlemiş olabilir. bu da zıplayan jack'in neden güzel koktuğu ve alev çıkardığı hakkında ipucu verebilir.
 2. spring heeled jack.