1. 1970 yılları başında kaliforniya'da seri cinayetler işlemiş dünyanın en gizemli katilidir. filmlere, kitaplara konu olmuş bu seri katil, cinayetleri işlediği zaman, göz kısımları delik, üzerine beyaz renkle zodiak işareti yapılmış siyah bir kukuleta kullandığı için adı "zodyak kâtili" olarak anılır.

  bilinen beş seri cinayeti vardır. üç kişi de elinden yaralı olarak kurtulmayı başarmıştır. ancak faili bilinmeyen bir çok cinayet zodiac katiliyle ilşkilendirilmiştir.
  bu katili gizemli yapan cinayetlerden sonra kurbana ait kanlı bir giysi parçasıyla, şifreler içeren zehirli mektupları medyaya, emniyete, belediye başkanına göndermesiydi.
  halen bu mektuplar, şifreli şiirler abd'de polis ve avukat yetiştiren okullarda ders konusu olarak işlenmektedir.

  2007 yılında bölge mahkemesi davaları tekrar güncelledi. fbı bu şifreler için özel birim kurdu ve kendi sitesi aracılığıyla yayınladı ve çözene ödül verileceğini açıklayarak yardım istedi.

  fbı'nin resmi internet sitesinden çözülecek şifreli mektuba ulaşabilirisniz.
  https://www.fbi.gov/news/stories/2007/march/zodiac_030207
 2. genellik ülkemizde pek olmayan yurt dışına has heyecanlı, gizemli olaylardan bir tanesi.zodiac'ın uzuun bir döneme yayılan öyküsü var.özellikle robert dawney jr'ın oynadığı zodiac killer da da konu çok güzel işlenmiş. herşey kaliforniya'da 1968 gecesi motor sürücüsün lake herman yolu üzerinde yaşları genç olan iki insan cesedini bulmasıyla başlıyor. ikililerden betty 5 mermi kurşunuyla ölü bulunuyor. diğer ceset david'inse kafasından vurulduğu belirleniyor. olay esnasında görgü tanıklarından bir otomobilin vurulma sırasında orda olduğunu anlatıyor. araştırma boyunca herhangi bir şahıs tanımlamasına rastlanamıyor.

  7- 8 ay sonra bir başka çiftten birisi ağır pompalı tüfek saldırısı sonucu ölüyor diğeriyse kurtulmayı başarıyor.daha sonralarıysa katil yer değiştirmeye başlıyor. 1969ların sonunda bir defasında san francisco'da polisler tarafından sorgulandığı ve bir şekilde gitmesine izin verildiği de aktarılanlar arasında.düzenli olarak mektuplarla iz bırakıp ip uçları sunuyor ama aslı fark edilemiyor.