• youreads puanı (8.75)
 1. o ağaç orada bırakılırsa, 4000 yıl daha yaşayacağına hiç ihtimal veremedim. türk milleti, zekasına hayran bıraktırır. hallenmeseler bari. (şaka yapmıyorum, gayet ciddiyim.)
  ozumm
 2. videoda ağacın yerini sakladıkları söyleniyor. bakın bu bir dramdır.
 3. keşke bulunmasaydı ve duyrulmasaydı dediğim ağaç. malum..
 4. ağaç, orman, yaban yaşam çok güzel; güzel de bu gurur niye?

  "öyle olması böyle olması kurum, ülke ve toplum adına büyük bir saygınlık kaynağıdır."

  tohumunu mu ekmişiz, bakımını mı yapmışız, yaşaması için gereken koşulları biz mi sağlamışız? bu gururun kaynağı nedir?

  kurumun açılışından belki de 100 - 150 yıl sonra daha yeni varlığından haberdar olmuşuz. yanlış anlaşılmasın bir dönem beraber çalışma fırsatı bulduğum hocalarımın emekleri çok kıymetli. çoğu gönüllülerden oluşan 5-10 kişilik ekiple ülkenin floral envanterini çıkarmaya çalışıyorlar. saray eşrafı sıçmaya helikopterle giderken, onlar hala cumhuriyet döneminden kalma araçları kullanıyorlar.

  hani devlet, hani kurum, hani toplum? toplum fark eder de zarar verir diye yerini açıklayamıyorlar. geçtim halkına doğa ve insan sevgisini öğretmemeni, senin ülkenin başında doğa katili var. ülke topraklarının tümünü geçirimsizleştirmeye ant içmiş.

  gurur duyacağına, üç beş akademisyenin emeği üzerinden saygınlık kazanacağına; "kuzey ormanları katlediliyor, hesler ırmakları kurutuyor, imarda rant politikası ekosisteme zarar veriyor" desin ya kurum. bir tane hava limanı için 7 gölün suyu denize boşaltıldı. gurur duy, saygınlık kazan kurum.

  bronz çağda toprağa sıçan kurdun bokundaki tohumdan çıkıp, insana rağmen 4000 yıldır ayaktaki kalmayı başaran dünyanın en yüce porsuk ağacı bizim ülkemizi tercih etmiş. yaşaaa.
 5. bu şan ankara'ya yakışır, sökelim ankara'ya taşıyalım. olmadı kesip odunlarından saray'a masalar, sandalyeler yapalım. yakışır...