• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
zor şey tanrı olmak - arkadi ve boris strugatski
sosyalist uzay çağını yaşayan bir dünyadan kalkıp, ortaçağın karanlıkları içindeki bir gezegene gelen anton'un, bu zavallı insanların gözünde bir "tanrı" olmaması mümkün müydü? ama güçsüz bir tanrıydı anton. feodalizmin hüküm sürdüğü bu ülkede yalnızca bir tarih gözlemcisi sıfatıyla bulunuyordu ve bu nedenle her türlü bağnazlığın, şiddetin ezip yok ettiği insanların yazgılarını değiştirebilme olanağından yoksundu. bu koşullarda zor şeydi tanrı olmak! hele bir de bu gezegendeki siyasal gelişmeler, üstlerinin anton'a dayattıkları tarih teorisine hiç mi hiç uymuyorsa...
 1. her şeyi yapmaya kadir bir gücünüz varsa, hangisi daha zordur? harekete geçip tarihin akışını değiştirmeyi göze almak mı? yoksa sadece izleyip olan bütün haksızlıklara göz yummak mı? aslında bir bilimkurgu kitabı olan bu eserde, bu zor soru ile yüzleşmemizi istiyor yazarlar. ve daha derinlerde bambaşka bir soru geliyor insanın aklına: tanrı kim? nereden geldi? ve neden bütün bu olan bitene müdahale etmiyor?
  sovyet bilimkurgusunun usta yazarları olan strugatski kardeşlerin en önemli eserlerinden birisidir "zor şey tanrı olmak". maalesef sovyetlere ait pek çok edebi eser gibi ana akım edebiyattan dışlandığı için fazla bilinmez ve çok baskısı olan bir kitap değildir. eğer bu kitaptan hoşlanırsanız yine aynı yazarların "roadside picnic" kitabını öneririm. türkçe çevirisi bildiğim kadarı ile yok atma ingilizcesini internetten bulabilirsiniz.

  editus: "roadside picnic" (bkz: uzayda piknik - boris ştrugatski ve arkadi ştrugatski) olarak dilimize kazandırılmış.
 2. mesut