1. mantıklı ama suistimale çok açık bir öneridir.
    bedelli askerlik ile hemen hemen kafa kafaya gelen, daha çok tercih edilebileceğini düşündüğüm kavramdır. 1 sene boyunca çalışılan kurumdan kesinlikle çıkılmaması, en ufak bir ücret bile alınmayarak gidilip gelinmesi ile zorunlu askerliğin mantıklı bir iş gücüne dönüştürülmesi sağlanabilir. bu önerinin uygulanması ile birlikte profesyonel ordunun da yolu açılacaktır.
  2. kalifiye olmayan eleman bolluğu olan ülkemde pek mantıklı gelmedi bana açıkcası. dışarıdan iş gücü alan bir ülkede uygulanması hem ekonomik hem de sosyal açıdan oldukça mantıklı. diğer açıdan kalifiye elemanlara böyle bir hak tanımak, insanların genç yaşta bir meslek öğrenmesine sağlayabilir. yine de gecekonduda doğmuş olmak askere gitme zorunluluğu getirirken, maddi durumun iyiyse istemiyorsan yapmama hakkı tanıyan bir sistem. yeterince adil değil. lakin bu kişilere yatacak yer ve yemek verilirse* biraz daha adil bir sistem üretilebilir.
    bozuk
  3. direkt askerliliğin zorunluluğunu kaldırabilir miyiz artık, bu çözüme gelene kadar ki olacak her 'çözüm' çözümcük olacak çünkü.