1. youserların kendini haklamaya çalışma çabalarıdır .
  yahu bırakın insanlar beğenir beğenmez,sizin açıklama yapmanıza gerek yok. duyguyu anlatmak istediğinizi söylemişiniz insanlar da beğenmiş ve ya beğenmemiş.
  hemen savunmaya geçmeyin bırakın o size ait fikir öyle kalsın.
 2. zülfiyare dokunan yorumların editlenip editlenemeyeceği konusu tartışılabilir. ancak bu başlığın ilk girisindeki "kendini haklamaya çalışma çabaları" ve "savunmaya geçmeyin bırakın o size ait fikir öyle kalsın" sözleri sağlam bir edit ihtiyacını hakediyor.

  çünkü ;
  haklamak sözcüğünün kelime anlamı, yenmek, hakkından gelmek, perişan etmek ve mecazi anlamı "öldürmek"tir. sanırım aklamak sözcüğü yerine yanlış kullanılmış.
  ikinci yanlış ise "aklamaya çalışma çabaları" ifadesindeki yanlış kullanım. aklamaya çalışmak yahut aklama çabası şeklinde yazılarak yersiz kelime kullanımı sonucu oluşan cümle bozukluğu düzeltilebilir.
  bir diğeri de; "hemen savunmaya geçmeyin bırakın o size ait fikir öyle kalsın." tümcesindeki virgül kullanımının yapılmaması, "o" zamirinin kullanılmasının yersizliğinin ortadan kaldırılması ve pekiştirme açısından öyle sözcüğü "öylece" şeklinde kullanılması gerekir.

  ya da hiç düzeltmeyiniz, ibret-i alem için "öylece" kalsın.
 3. kendim için demiyorum.. bendeniz, gerçek hayatta hiçbir canlıyı -ebeveyn de dahil- tınlamayan bir insanım. kayıtsızım ben efendim; vurdumduymazlığın mutluluk getirisi üzerine sayfalarca karalarım. bu mecrada iki yazar tanıyor beni, biri uzaktan biri de tam olmasa da yakından; oturup iki kelam etmişliğimiz var. anonim platformlardaki insanlar benim için istediğini düşünebilir, sorun değil, o müspet yahut menfi bilişsel çaba sarfetme eşiğe yaklaşmam bile.

  ama..

  bu mecrada, bu hususa çok takılıp, bundan ötürü ciddi sıkıntı yaşayan insanları görüyorum. güvenleri kayboluyor, tedirgin oluyorlar. özgün bir şekilde fikirlerini ya da ''hayır o öyle değil, şu şu sebepten ötürü böyledir'' dahi diyemiyorlar. psikolojik olarak bir dışlanma tereddütleri var. yav burada herkes seni dışlasa ne olur, başlarına taç etse ne olur.

  bakın yapmayın, iplemeyin kimseyi bu dünyada. hayatınız mahvolur. hiçbir kararlarınız, katiyen size ait olmaz, zihninize set çekiyorsunuz farkında olmadan. sonrasında da düşünsel kapıları aralayıp keşfetme yönünüz paslanır gider, çürür. normal insan olmak çok kolay, mühim olan bazı şeyleri aşmaktır. yaz yazını bitsin, ben böyle düşünüyorum! diyebil. yanlış mısın, doğrusunu yazsınlar öğrenesin. öğrenmek muazzam bir şeydir. insanın hayatına kattığı en yüce asilliktir öğrenmek. ama yok, cehaletini arkasına alıp, karşı bir çıkarımsal argüman sunamayan gerzeği de kaideye alman, başlı başına facia zaten.

  coşkuyla yazın, edit'lemeyin ve de korkmayın. hiç kimse sizinle aynı düşünmek zorunda değil. insanların tavrı ne olursa olsun, yazın ki, yanlışı/doğruyu öğrenme yetiniz gelişsin. renkler güzeldir zihnin işlevini güçlendirir.

  not: yazıda edit'lemek olarak bahsettiğim anlam düzeltme değil.
 4. içerik,anlam olarak düzenlenmesi kararını ilgili yazarın takdirine bıraktığım,("hakediyor" gibi) yapılmış ve daha sonra fark edilen yazım yanlışlarının düzeltilmesini ise desteklediğim durum.

  not: burada veya diğer başlıklarda paragraf paragraf kişinin hatalarını yazmak yerine, kibarca ve direkt mesajla kişiyi uyarsak, sonra "iyi günler" dileyip hayatımıza devam etsek bence daha iyi olur.