• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.00)
zümrüt ayna bilimsel düşünce üzerine denemeler - celal şengör
bu kitapta bilimin ışığı; antik çağ düşünürlerinden fransız ihtilali'ne, evrim kuramından c-47 uçaklarına, yök'ten anadolu-avrupa ilişkilerine kadar hayatı -neredeyse bütünüyle- kapsayan bir alana; iii. selim'den mustafa kemal'e, hasan-ali yücel'den ömer hayyam'a, ii. mahmut'tan cahit arf'a, kropotkin'den sırrı erinç'e hatta "coğrafyanın müzisyeni" barış manço'ya kadar bilim, sanat, kültür ve siyaset alanında var olmuş birçok önemli adın üzerine düşüyor.
bilimin ışığı, hayatı ve tarihi bilimsel düşünce yöntemi ve eleştirel akılla aydınlatıyor.
a.b.d. ulusal bilimler akademisi yabancı üyeliğine seçilen ilk türk bilim adamı ve academia europaea'ya seçilen ilk türk üye olan, londra jeoloji cemiyeti başkanlık ödülü sahibi, rusya doğa bilimleri akademisi üyesi a.m. celal şengör'ün cumhuriyet bilim teknik dergisinde "zümrütten akisler" başlığıyla yayımlanan denemelerini topladığı zümrüt ayna adlı kitabı, yine yky tarafından yayımlanan zümrütname adlı kitabı gibi, bilimin kılavuzluğunda "düşünen deneme" tadını taşıyor.
  1. celal şengör'ün seçme yazılarını topladığı denemelerden oluşan kitaptır. hocamız kitapta çok farklı alanlarda çok farklı konulara değiniyor. celal şengör'ün düşünce yapısı malum, kitapta elitist ve asker sevici pek çok kısım var, bunlar kısmen sinir bozsa da öğrenme içgüdüsü baskın geliyor ve kitap bir çırpıda okunuyor.