1. şubat 2003; ebu musab el-zerkavi’ yi, colin powell dünyaya tanıttı.
  aynı tarihli basın açıklamasında, irak kuzeyinden, zerkavi ve örgütünün, el-kaide bağlantılı ve saddam rejimi ile (dolaylı) bağlantısı olduğunu söyledi.

  zerkavi, powell’ ın bu açıklamasından bir yıl sonra, aralık 2004 tarihinde kuzey irak’ a yerleşti.
  aslında dünya, bu basın toplantısı ile zerkavi’ yi tanıdı ve ortadoğu’ da bir popülarite kazandırdı. böylece, zerkavi’ nin kariyerine dair karar vermesi ile yönlendirilmesi sağlandı.

  zerkavi, abd’ nin irak işgali ve sonrasındaki powell’ ın açıklaması zamanında değil, daha sonra el-kaide’ ye dahil oldu. bu tarih, resmi olarak aralık 2004 olarak bilinmektedir. (powell açıklamasından sonra)

  nisan 2004 tarihinde, abd’ nin irak direnişçileri arasında yaşanan ve adına, “birinci felluce savaşı” denilen çatışma döneminde, zerkavi, bir şekilde aradan sıyrılarak, direnişçilere önderlik ettiği çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir. ancak asıl mesele onun bu noktadaki önderliği ile başlamaktadır. iraklı direnişçilerin onu kabul etmesi ve arkasından gitmesinin en büyük sebeplerinden biri, colin powell’ ın 2003 yılında zerkavi için yaptığı tanıtımın büyük payı söz konusudur. felluce’ de meydana gelen çatışma, bir şekilde abd askerinin geri çekilmesi ile sonuçlanınca, zerkavi’ nin zaferi ve konumu kesinlik kazanmıştır. (abd geri çekildi. çünkü, bu hareketin zerkavi' yi büyüteceğini biliyordu.)

  bu noktadan bakıldığında, abd’ nin yenildiğinin bütün dünyaya lanse edilmesi, zerkavi’ nin iran’ dan kuzey irak’ a kadar gelmesi ve sonrasında da aralık 2004 yılında resmi olarak açıklama yapması ve işid’ in temellerini atmasına kadar geçen süre, abd yönlendirmesinin izlerini taşımaktadır.

mesaj gönder