10 aralık 2016 anayasa değişikliği teklifi - youreads 1. tam metni sayfanın altında pdf dosyası olarak indirilebilir.

  okuyun, okutturun, anlamayana anlatın, pdf açamayı bilmeyene ekran görüntüsü alıp yollayın varsa çevrenizde yaşlı insanlara anlatın geleceğiniz/geleceğimiz için anlatın, anlamalarını sağlayın bunun diktatörlüğü yasallaştırdığını söyleyin. kuvvet ayrılığı ilkesini ortadan kaldırdığını söyleyin. kuvvet ayrılığının önemini anlatın. hsyk'yı anlatın bilmiyorsa öğretin. sınıf arkadaşlarınızla tartışın. bugün çarkı durma noktasına getirilmiş kontrol mekanizmalarının bu sistemde hiç işlemeyeceğini dolayısıyla bu büyüklükte ve genişlikte yetkinin 1(bir) kişide toplanmasının -o 1(bir) kişi peygamber'de olsa- kontrol edilemeyeceği için çok büyük siyasi yozlaşmaya -hatta en uç noktasını söylüyorum- faşizme kadar gidebileceğini anlatın. rte de olsa pollyanna da olsa farketmeyeceğini söyleyin.

  bilmiyorum arkadaşlar bilmiyorum. ben bunları yazarken daha çekirdek aileme laf anlatamadığım için kendimi etkisiz hissediyorum. bunları yazmak kendimi sürekli sorguladığım bir döngüye sokuyor.(lan daha kendi aileni ikna edemiyorsun millete önerilerde bulunuyorsun gibi.)

  yalnız bildiğim iki şey var:

  1- birgün cahillik, yobazlık, türlü şaklabanlık ve dalavere iktidarının çökeceğidir. kimse birşey yapmasada ''önünde sonunda'' çökecektir. ancak umarım o gün elimizde kalan şey kül olmaz.
  2- içten içe bu toplumun mantıklı kesiminin 1 reaksiyon hakkı olduğu düşüncesidir. çok sağlam bir son hak. geri dönüşü olmama ihtimali olan bir hak. belkide radikal bir değişim rüzgarı esmesini sağlayacak son bir hak.
 2. Anayasa hukukçusu profesör kemal gözler'in değişiklik teklifine ilişkin şöyle bir makalesi mevcuttur, herkesin okuması ve bu hususta birilerine bir şeyleri anlatıp ikna etmesi gerekliliği mutlaktır, aksi felakettir.

  makale