1. okuma çetelenizi tutabileceğiniz, kitap arkadaşlıkları kurup, kitaplara yorum yapıp oy verebileceğiniz sosyal kütüphane-ağ.

  http://1000kitap.com

  dipnot: kendi girişimimdir. alakam yok ve reklam yapmaya çalışıyormuşum gibi duruyordu ilk hali.

  ek2: 2 Mayıs 2012'den beri yayında olan proje. Yeni bir girişim değil yani.
 2. derli toplu kayıt tutmak için vikitap.com kullanıyordum. 1000kitap ı çok önerdiler ama taşınmaya çok üşendim.

  ancak vikitap'ın çökmeye yüz tutmasıyla taşınma durumunda kaldım. ve gerçekten çok beğendim. formatı içeriği çok iyi- dolu dolu. bir problem veya soruda hemen geri dönüş alabiliyorsunuz. ve bence en güzeli gerçekten iyi yorumlar denk geliyor.

  kesinlikle tavsiye ederim.
 3. amacı, tasarımı ile kullanışlı bir sitedir ama son zamanlarda sadece kullanıcılarıyla değil sistemin yavaşlığıyla da gözümden düşmeye başladı. malum tartışmalar ardından kurucunun ortadan kaybolması ile ilişkili olabilir. önceleri farklı yayınevlerinden çıkan bir kitap için tek bir sayfa ayrılırken şimdi aynı kitap için birden fazla sayfa mevcut ve bu durum sitede gereksiz bir kalabalık oluşturmakta. aynı şekilde yapılan bir şikayet ya da kitap isteğine uzun süre dönüş yapılmaması da 1000kitabın tercih edilebilirliğini yok ediyor. düzenleme yapılması şart. özellikle kütüphanecilerin seçilişi konusunda gerekli özen gösterilmemiş gibi gözüküyor.
 4. buradaki pek çok aktif kitlenin orada yer aldığını düşünüyorum. uygulamaları da oldukça kullanışlı. özellikle kendi kütüphanenizi oluşturma uygulamalarının çok cazip olduğunu da bir gerçek.
 5. burada beş dakika önce görüp hemen üye olduğum site. twitter'a benzettim biraz.
  bakalım nasıl bir verim alıcam.