1. Tüpraş'ın İzmir Aliağa'daki rafinerisinde depolama tankında sabah saatlerinde patlama meydana geldi. Kemal Şaşmazer, Yusuf Kepenek, Mehmet Karademir ve Mehmet Dere yaşamını yitirdi, taşeron ve sendikasız çalışıyorlardı.

  patlamanın nedenini bir TÜPRAŞ işçisi sol gazetesine şöyle anlatmış:

  "Patlama olan yer depolama tankı. Tank o esnada devrede değil, çalışmıyor. Patlama tank bakım gördüğü esnada oluyor. Tankı bakıma alınca, ürün olan yerlerle bağının kesilmesi gerekir. Çalışma alanı izole olmalı. Yoksa ürün en ufak bir kıvılcımla karşılaşırsa patlar. Normalde izolasyon yapılmış. Ama işin sonuna gelinmiş ve işi hızlandırmak için dün izolasyonu sökmüşler. İzolasyon olmamasına rağmen, içinde çalışma izni verilmiş. Muhtemelen bir yerden ufak da olsa ürün sızmış, birikmiş ve patlamış. Kıvılcım metallerin birbirine sürtmesinden bile meydana gelebilir bu patlama.

  Büyük ihmal var. Şimdi 'Taşeron firmanın dikkatsizliği' filan diyecekler ya da dikkatsizce izin veren Tüpraş personeline yıkacaklar olayı. Ama işin esası şirket yönetimi, yani Koç ailesi, işler daha hızlı bitsin diye sürekli baskı yapıyor. Ve işlerin daha çabuk bitmesi için güvenlik önlemlerinden ödün veriliyor. Patlamadan hemen sonra izolasyona başladılar. Açıklarını ve ihmallerini kapatıyorlar alttan alta."

  kaynak

  Yine Koç Holding'e ait Ford, Tofaş, Arçelik, Türk Traktör gibi fabrikalarda son iki yıl içerisinde hak mücadelesi verdikleri için binlerce işçi işten atıldı. işçilerin istekleri adil ve güvenli çalışma şartlarına sahip olmaktı.

  Ya aç kalırsın ya ölürsün diyecek halleri yok elbette, birazdan teknik sorunlar soslu fıtrat yorumları başlarsa, bu da burada bulunsun.
  mesut
 2. dün yaşanan iş cinayetinden sonra bu sabah 08.00 vardiyasına giren işçilere 'bugün çalışmayacağız. tüm gün arkadaşlarımız için iş bırakıyoruz!' duyurusu yapılmış. giriş kapısında bir araya gelen işçilere petrol-iş aliağa şube başkanı bir açıklama yapmış.

  "bizleri bölüyorlar ama bizim birbirimizden bir farkımız yok. sendikalar başta olmak üzere tüm yetkililere sesleniyoruz taşeron sistemi kaldırılmalı bunun için adım atmalılar."

  katılım nasıl ve patronların tepkisi nedir gibi ayrıntılara ulaşamadım. gün içinde ayrıntılar belli olur sanırım.

  kaynak