117 yıldır yanan ampul - barış özcan - youreads

  • youreads puanı (9.67)


  1. hayatımızda oldukça önemli bir yeri olan ve belirli aralıklarla zorunlu bırakıldığımız satın alma döngüsünü; yani planlı eskitmeyi işleyen kapitalizmin ana damarlarından birini izliyoruz bu videoda.

    planlı eskitmenin faydalarından biriyse belki de sürekli olarak hayali düzenlerle daha büyük yapılanmalar oluşturabilen ve ekonomik sürekliliğini sürdüren sapiens'in sayısını arttırarak daha fazla bireyle yeryüzünü kaplaması denilebilir. tabii eğer bu bir faydaysa?
  2. bakıyoruz kimi evlerde ki bizde de var bu durum, 30 senelik buzdolapları, 35 yıllık demlikler, örtüler, tencereler... aklınıza gelen her türlü eşyanın ömrü 30 yıl ve üzeri.. fakat benzer tarzda bir ürün aldığınızda artık, özellikle son zamanlarda, ömrü bir kaç yılı geçmiyor. elbet bir açıklaması olduğunu biz de biliyorduk, "taş gibi" tabiri kendini aratır oldu. bunun en güzel açıklamasını da barış özcan yine araştırmacı kişiliği ile hoş üslubuna ilave etmiş.

    ekonomi hareketleniyor bilmem ne... lakin bu gidişle doğal kaynaklar umduğumuzun da öncesinde bitip gidecek. çok tüketmek yerine başka çareler bulunmalıydı çoktan..
  3. aslında farkında olduklarımızın yüzümüze tek tek vurulması, ve derin bir iç sıkıntısı oluşması videodan sonra.artık uzun süre dayanıklı olan bir şey görüldüğünde insanların bunu dalga unsuru olarak görmesi de temel problemlerden biri. yeni olan her şey heyecan uyandırırken eski ve dayanıklı olanlar tiksinti yaratıyor. tüketmekten ne zaman yorgun düşeceğiz acaba?