1. mesut
 2. mutlu
 3. BBC Türkçe muhabiri Rengin Arslan soma cinayetinin gerçekleştiği güne ait güvenlik kamerası kayıtlarını paylaştı.

  http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2015/04/150413_vid_soma_maden

  5. dakikadan sonrasını iyi izleyin. o kaskını fırlatıp atan madencinin öfkesini kazıyın beyninize. çünkü o öfke hepimizin öfkesi olmadıkça daha çok kamera kayıtları izleyip ağlarız böyle. dün somada yarın akkuyuda...
  mesut
 4. davada karar açıklandı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 15 yıl ceza aldı, 6 yıl cezaevinde kalacak. giden her bir can için 6 gün.
  şirketin patronu Alp Gürkan ise beraat etti.

  kaynak
  mesut
 5. 140journos davanın bitimi sonucunda, tüm süreci ve raporları özetlemiş;

  "...
  Bilirkişi raporunda öne çıkan bazı başlıklar şunlar

  sensörlerden gelen oksijen ve karbonmonoksit seviyelerindeki farklılık dikkate alınmadı.
  havalandırma sistemi ocağa uygun yapılmadı, temiz havaya çıkış yapılabilecek mesafe söz konusu değildi.
  ahşap kamalar, pvc borular ve bantlar yangına karşı dayanıklı değildi. bant motorlarından bazıları ve elektrik kablolarının bağlantı uç ekipmanları, alev sızdırmayanlardan seçilmedi.
  olay esnasında bazı co maskelerinin işlevini yerine getirmediği, çalışanların zimmetinde bulunan maskelerin kontrollerinin uzun süre yapılmadığı görüldü.
  planlanandan fazla üretim yapıldı. “üretim zorlaması”, gerekli tedbirlerin alınmamasına ve tehlikeli çalışma koşullarının oluşmasına yol açtı.
  insan hakları izleme örgütü (human rights watch) ilk duruşma günü yaptığı açıklamada, “facia ile ilgili olarak hesap verebilirlik ilkesinin tam anlamıyla işleyebilmesi için, devletin, işçilerin yaşam haklarının korunamamasından sahip olduğu sorumluluğun da soruşturulması gerektiğini” belirtti.
  örgüt, faciadan kurtulan çok sayıda madencinin yanı sıra, hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla da görüştüklerini ve bu kişilerin birçoğunun madendeki iş güvenliği sorunlarının ve çalışma koşullarının devlet tarafından etkili bir şekilde denetlenmediğini söylediğini aktardı.
  ..."

  "soma davası karar duruşması

  dava, hakimlerden birisinin rahatsızlığı sebebiyle 11 temmuz’a ertelendi. soma kömür i̇şletmeleri yönetim kurulu başkanı can gürkan 15 yıl, genel müdür ramazan doğru 22 yıl 6 ay, i̇şletme müdürü akın çelik 18 yıl 9 ay, i̇şletme müdür yardımcısı i̇smail adalı 22 yıl 6 ay ve maden mühendisi ertan ersoy 18 yıl 9 ay hapis cezası aldı. tutuksuz yargılanan murat bodur iyi hal indirimi kullanılarak 6 yıl 3 ay, mehmet ali günay çelik iyi hal indirimi ile 11 yıl 8 ay, yasin kurnaz ve hilmi kazık 10 yıl 10 ay, hüseyin alkan, haluk evinç, hilmi karakoç, mehmet erez ve fuat ünal iyi hal indirimi ile 8 yıl 4 ay hapis cezası aldı. soma davası’nda 51 sanığın 14'ü ceza alırken, 37’si ise beraat etti. beraat edenler arasında holdingin patronu ve can gürkan’ın babası alp gürkan da bulunuyor."