15 temmuz 2016 darbesinde ölenlerin şehit sayılması - youreads

 1. 15 temmuz'da ölenler nasıl şehit oluyor benim bildiğim allah yolunda ölenler şehit sayılır erdoğan yolunda ölenler değil.
 2. bakanlar kurulu kararıyla "sivil şehit" sayılıyorlar ve yakınları inanılmaz sosyal ve ekonomik imkandan yararlanıyor. dini, kuranı, allahı her türlü menfaat için kullanan kişilerin şehitlik mertebesini kullanması da beklenmeyecek şey değil zaten.
 3. şimdi buraya laik bir bakış açısı getirmek istiyorum:
  şehitlik özü itibariyle dini bir mertebe. dünyada değil ahirette geçerli bir etiket. zaten teknik anlamda kişinin asıl niyeti bilinemediği için dünyada tamamıyla bilinmesi de mümkün değil. ancak 'şehit olmuştur inşallah' diye dua edilir. çünkü şehit olması için bir defa imanının tam olması lazım vs. bazı hadislere dayandırılarak şehit olduğu bu dünyada tahmin edilen kişiler mevcut. işte uzak bir yerde vefat etmiş, cenaze üç günlük yoldan gelmiş ama kokmamış ya da morarmamış.tabi yine net söylemek mümkün değil ama mevzu tamamen niyet burada.

  türkiye cumhuriyeti'nin kullandığı anlamda şehitlik tamamen bürokratik bir sıfat. şehit olandan ziyade kalanlara yarıyor. aileye belirli ücretlerde indirim, evlatlarına burs gibi devletin belli imkanlarından faydalanma. bu noktada da karar verici makamlar kimin şehit olmasına karar verirse şehit odur.

  zaten dini anlamda şehit kavramı ile ikinci kavram anlam itibariyle örtüşmez. misal soma'da vefat eden madenciler helal rızkı peşinde koşarken öldükleri için şehitlik onlara daha yakındır ama dediğim gibi devletin kullandığı şehit kavramı dini literatürdekinden farklı olduğu bu noktada için şehit sayılmayabilirler.

  devletin dediği ile yaradanın dediğini karıştımayın.
 4. bence asıl garip olan "daha şehit" sayılmaları.

  yani 30 yıldan fazla zamandır teröre kurban verdiklerimiz var asker olsun, öğretmen olsun... devlet bu şehitlere üvey evlat muamelesi yaparken 15 temmuz şehitleri ve yakınları çok daha el üstünde tutuluyor.

  çok garip bir ülke gerçekten. yalnız yarın öbür gün gün tıpkı mavi marmara' da olduğu gibi "kim onlara sokağa çıkın dedi, benden mi izin aldılar?" şeklinde tepki de görebilirler.

  son olarak bu olaylarda ölen sivil insanlar gereksiz yere olmuş gibi. mesela erdoğan sokağa çıkın talimatı vermese köprüdeki çatışma olmazdı sanki. askerlerin köprüde bir ehemmiyeti yoktu. sabaha kadar orada da beklesene bir etkileri olmayacaktı.

  özel kuvvetler komutanlığı gibi stratejik yerleri teslim alanlar zaten yine asker ve polisti.