1. başlığa kaza yazdım ama istemeyerek; oraya gelmesi gereken doğru kelime yine, bir kez daha cinayet. 7 işçi yaşamını yitirdi, kömür madeninin tam dört yıldır kaçak olarak çalıştırıldığını bakanlık olaydan sonra keşfetmiş.

  # kaynak
  mesut
 2. "Göçüğün çay molası esnasında meydana geldiği ve işçilerin üzerine kaya düştüğü iddia ediliyor.
  Ayrıca öğleden önce aynı bölgede çalışan bir kepçe operatörün üzerine de kaya düştüğü, operatörün 3-4 kaburgasının kırıldığı ve durumunun ağır olduğu bildirildi.

  Bölge birçok kaçak maden bulunuyor, işçiler kölelik koşullarında çalışıyor

  Göçük olan bölge Toptepe köyü bölgesinde daha önce Acarsan ve Geliş Holding ortaklığıyla termik santral yapılmak istenmiş fakat halkın tepkisi üzerine termik santral projesi askıya alınmış."


  Evrensel


  Hemen universal acarsan holding'in geçen sene ki vukuatına bakalım;


  Acarsan holding'e çalışan işçilerin maaşlarının verilmemesi


  Spoiler

  "İşçilerin direnişi üzerine holding önüne gelen Evrensel ve DİHA muhabirlerini güvenlikler engellemeye çalıştı. Muhabirlerin haber yapmasını engellemeye çalışan ve kendini holdingin güvenlik sorumlusu olarak tanıtan kişi, "Eğer bu haberi yazarsan pişman olursun, bu konuyla MİT ve polis ilgileniyor. Bak sonra özür dilersin" gibi tehditlerde bulundu."

  Şimdi bunlar bir kenara, geliş madencilik ve galata enerji'nin bölgede ki madenlere yaptığı yatırımlar, el değiştiren ocaklar vs. Büyük bir rant merkezinin odağı olarak görünüyor orada. Arkada nasıl vukuatlar ve tavizler vardır tam olarak bilemiyorum elbet. Birkaç dakikalık google araştırması bize neler gösterebilir nihayetinde. Yine de, yıllar içinde, kendi düzenini ve planlı gelişimini bölgede ki siyasi ve ekonomik atmosfer içinde devlet tavizi olmadan yapabileceğini düşünmek yahut bir win-win durumu için el sıkışmadiklari tespitini yapmak saflık. Bu el sıkışmanın da yalnizca kalkınma hamlesi için bir adım olacağını düşünmek aptallık.