18-21 mart youreads tanım etkinliği - youreads 1. hedef: 5.000 başlık, kişi başı ortalama 50 başlık ile tamamlanabilecek. sol frame başlangıç: 1220

  yazılım ekibinden @canarslan12 arkadaşımızın teklifi ile gündeme gelen güzel bir etkinlik. sizler de uygun bulursanız haftasonu işşizleri olarak iyi bir işe imza atabiliriz.

  youreads henüz 1 yaşında bebek denilebilecek bir sosyal platform. veritabanında birçok basit tanım bilgisi eksik. bu tarz etkinliklerle kısa sürede içeriğimizi oldukça güçlendirebiliriz. yapmamız gereken şey; herkesin belli alanları kendine hedef seçip o alanda ne kadar bilgi-tanım içeriği varsa siteye yüklemesidir. bunun çok ayrı bir faydası ise “güncel bilgi kaynağı” yaratmak olacaktır. sözlük sistemlerine 2016 revizyonu denilebilir.

  ör: bir youser kendisine ilaç isimlerini hedef seçer, belli bir tematik içinde cuma-cumartesi-pazar günlerinde müsait oldukça ilaçların isimlerini başlık açar, altlarına da yine belli bir tematik içinde kullanımını, ne işe yaradığını gibi önemli bilgileri yazar. yine başka birisi kendisine bilim kanalını seçer ve 3 gün boyunca terim girişi yapar. bu şekilde toplam 30 kanal etkin şekilde bilgiyle ve tanımla doldurulur.

  2 gün süreyle burada konuyu tartışabilir, önerilerimizi, eleştirilerimizi paylaşabiliriz. herkese uyarsa cuma sabahtan başlar, pazar gecesi tamamlarız.

  not: katılacak olan arkadaşlar cuma gününe kadar hazırlıklarını bitirirse sabah 9:00'da etkinlik başlar. o saatte sistemde kaç başlık olduğunu paylaşacağım. etkinliğin bittiği pazar gecesi 00:00'da da o ankini paylaşacağım. yine ara ara tamamlanma yüzdesini bu başlıkta duyuracağım. yine de ben bugün başlamak istiyorum diyenler başlayabilir tabi.

  not.2: 120 civarı kişi olunca liste yapamadım.

  sonuç: tamamlanma oranı %40'larda kaldı maalesef. yine de emek veren herkese canı gönülden teşekkürler.
  abi
 2. aklıma gelen tüm hukuki terimleri yazarak destek olacağım etkinlik.
 3. youreads'den daha bir merhaba hoşgeldin diyenimiz olmasa da inşaat mühendisliği hakkında tanımlar ve mesleki terimler girerek (daha dogrusu kasarak) destekleyeceğim etkinlik.
  yurtdisinda haftasonu 2 gun tatili olan ve asosyalligin dibinde yapacak bisey bulamayan adama boyle gorevlerden bahsedilir mi, bittin sen youreads.
  betonlar dökülecek malalar vurulacak. acımayın yiğit ustalarım, koman yiğitlerim (*:swh).
 4. yüklü ve seri bir şekilde sözlüğe yeni tanımlarım girilmesi planlanan etkinlik. youser'ların sözlük için özveride bulunmak istemeleri çok ulvi, kabul ediyorum. yöneticilerin de canlandırma çabası çok normal. üyelerde sözlüğe bağlılık var. herkes burası için bir şeyler yapmak istiyor. ama bu etkinlik amacına ulaşacak gibi gelmiyor bana. çünkü artık sözlüklerin amacı çok farklı. birer forum gibiler. bunu engelleyemezsiniz. genel eğilim bu. gelip kimse nanenin ne olduğunu öğrenmek için sözlüğe girip ''nane'' kelimesini aratmaz. arama motorunda aratınca da sonuçlarında youreads.net linki çıkmaz. bu nedenle ben burada yıllardır bilinen veya internette üzerine binlerce bilgi bulunan bir kelimeyi eklesem ne olur eklemesem ne? ancak naneyle ilgili çok özel bir tecrübe edinmişsem, yada nane üzerine doktora yaptığım için kimsenin bilmediklerine sahipsem küçük de olsa anlamı olabilir. mesela ''polaroid cube'' alacak adam bunun nerede satıldığı veya fiyatı için sözlüğe girmez. amacı kullanıcı deneyimlerini okumaktır. bu deneyimleri ise, planlanan ''tanım etkinliği'' vesilesi ile paylaşabilmek pek olası gelmiyor bana.
 5. yardımcı olmak istiyorum ama konularda karışıklık olmaması adına konuların dağıtımını yada paylaşımını önceden kararlaştırılarak yapılması üzerinde durmamız gerekebilir.kendi içimizde başlıkları paylaşabiliriz, bu başlık altında konu dağılımını yapabiliriz, öncelik konuya hakim olanlara verilerek ilerlenirse bu adım site için fazlasıyla mantıklı olacaktır..

  edit: sinema, grafik tasarım başlıklarına eklemeler yapacak arkadaşlar birlikte hareket edelim.
 6. iş tempom çok yoğun cumartesi günü bile çalışıyorum elimden geldiğince yemek ve değişik materyal tanımları yapmaya çalışırım damlaya damlaya göl olur misali.

  şimdiden emek veren herkese kolay gelsin.
 7. özellikle kamu yönetimi, yönetim bilimleri konularında destek vereceğim etkinlik.

  tek sorun ise söz konusu tarihte müsait olamayabilirim, uygun olursa bu akşamdan kaptırmaya başlayacağım.
  ozee
 8. ben star wars, harry potter, lord of the rings ile katılabilirim.
 9. @climax e harfi harfine katıldığım etkinliktir.
  ben de bu yüzden; konuyu derinlemesine bilmiyorsam, yahut farklı bir bakış açısı getiremiyorsam yazmaya imtina ediyorum. çünkü zaten ansiklopediler, sözlükler, hatta az ötede vikipedi var. farklı veya yeni bir şey getirilmezse, farklı ve yeni bir şey ortaya çıkmaz. bu tür sözlükleri okutturan şey, çok farklı perspektifte kullanıcılardan; kitaplarda veya sözlüklerde bulamayacağımız şeylerin öğrenilebilmesidir.

  misalen;
  başlık: demet akalın
  yorum 1: öncesinde manken olan, sonrasında ise şarkıcılığa adım atan isimdir. şu kadar albümü vardır, şu kadar konser vermiştir ...

  yorum 2: kendisiyle geçen bir anımı paylaşmak istiyorum. bir gün bir restaurantta karşılaştık........ sonuç olarak çok cana yakın ve hoşsohbet birisi.

  yorum yazma hevesini kırmak gibi bir amacım yok. sadece yorumdan yoruma çok fark olduğundan bahsediyorum. ve yazılar kaleme alınırken buna oldukça dikkat edilmeli.
 10. sağlık kanalında beslenme metabolizma alanı ilk düşündüğüm. cumartesi pazar yokum ancak ben perşembeden çalışmaya başlar cuma akşamına görevimi tamamlarım diyorum.

  sevgili badilerim ferideninkalbi ve lelouch da bu kanalda destek esirgemez diye düşünüyorum. ve daha nicemiz...

  düşünenlerin fikrinze sağlık. bu sayede heyecanlı youserlar enerjisini belli bir yöne /konuya kanalize ederse hem burası kaliteli şekilde gelişir hem de şenleniriz. fena mı olur.

  güzel günler yakın..