• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.08)
1984 - george orwell
george orwell'in kült kitabı bin dokuz yüz seksen dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır bin dokuz yüz seksen dört. güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.


  1. belki 20 sene önce olsa anlamazdık, ''ne diyo bu yaa'' derdik fakat, günümüzde durumumuzu düşününce çok da uzak olmadığımızı ve bu yüzden akıcılığının daha da kolaylaştığını görüyoruz. yazarın insanı en derinden etkileyen yönü, ileri görüş yeteneği.
    yine sonu kötü, soruna çözüm veremeyen hikayelerden ama en azından karakterleri anlamak mutlu ediyor. üzerinden zaman geçse de tekrar okusam diyeceğiniz kitaplardandır.