2001 bir uzay destanı - arthur c clarke - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
2001 bir uzay destanı - arthur c clarke
gizemli bir monolit, ay'ın yüzeyinde gömülü halde bulunduğunda, bilim insanları büyük bir şaşkınlıkla bu monolitin en azından 3 milyon yıllık olduğunu keşfederler. daha da hayret verici olan, ortaya çıkarıldıktan sonra monolitin satürn'e doğru güçlü bir sinyal göndermesidir. bu sinyalin kaynağını öğrenmek için discovery yola çıkar. discovery'nin tayfası en iyinin iyisidir ve yanlarında, onlara destek olması için bilinç sahibi süper bilgisayar hal 9000 de vardır. fakat hal'ın programlaması insan zihnine biraz fazla benzemekte ve discovery'nin her bir parçasının kontrolünü elinde bulundurmaktadır. monolitin peşinden gitmek istiyorlarsa, bu psikotik bilgisayarla başa çıkmak zorundadırlar.

arthur c. clarke'ın stanley kubrick ile beraber geliştirdiği, filmle aynı zamanda yazılan bu klasik roman, uzay keşfiyle insan evrimini, yapay zekâyla insanın evrendeki yerinin sorgulamasını bir araya getirdiği kurgusuyla, bilimkurgu yazınında bir dönüm noktası niteliği taşıyor.
 1. geçtiğimiz haftalarda bitirdiğim ve beni yine çok etkileyen bir clarke romanı. bilim kurgu denilince neden ilk akla gelenlerden olduğunu sonuna kadar hissettirmiş yine.

  okurken "bu sefer hayal kırıklığına uğratacak galiba" diye düşündüm bir ara. ama yine ne yapıp etti helal olsun dedirtti.

  !---- spoiler ----!

  en sonda yine işi insanlıkla bağdaştırması ve hiçbir şeyi havada bırakmaması çok hoşuma gitti. santrifüj tekniğiyle yer çekimi etkisi oluşturulması ise o yıllar için güzel ayrıntı.

  !---- spoiler ----!

  kitap bittikten sonra bir iki gün "olum... vay be..." diyip durdum kendi kendime.
  jimi