2017 turizm krizi - youreads

  1. (bkz: booking.com) daha geçen gün türkiye'deki faaliyetlerini durdurulan booking, sırayla trivago ve tripadvisor da yakında kapanabileceğini türsab (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) sinyalleri veriyor. ilgili haber
  2. istikrar için oy verenlerin ve istikrar için evet diyeceklerin umurunda olmayacak krizdir.
  3. yabancı turist zaten gelmiyor, sektör temsilcileri bunu sık sık dile getiriyor. yabancı turist varken booking.com gibi uygulamalar sektördekilerin işine daha çok yarıyordu, erken rezervasyon vs. otelin doluluk oranını kaç ay önceden kestirebiliyorlardı, sezon için şimdi ise yabancı turist gelmediği için booking ve benzeri uygulamalar ile turizimciler yerli turiste uygun fiyata vermek istemiyor ve bu yüzden türsaba ses etmiyorlar. yani bu sene yerliturist tepki verirse krizin krizini görecekler. yine şark kurnazlığı. memleket aşkıyla yanan gurbetçiler bile bu sene gelmeyeceğini ifade ediyor. booking gibi uygulamaların kapanmasına en büyük tepki tatile gitmeyerek verilir.
  4. hepimiz karavan alalım. hatta 3 4 kişi birleşip bi karavana girelim birer tane de bisiklet. turizm ölsün, turizmci ölsün. karavan parkları da kazansın artık yapacak bir şey yok. zaten full pansiyon otelde tatil yapmanın keyfi nerede ben pek anlayamıyorum.
  5. booking.com, tripadvisor, trivago falan genelde küçük işletmelerin müşteri çekebildiği yerler. türsab'ın temsil ettiği seyahat acenteleri ise büyük otellere müşteri ayarlayan yerler. gene büyük otellerimiz batmasın diye atılmış bir adıma benziyor.

    yani parası olanı korumak yapılan (ne zaman farklı oldu ki), bu da bu sene için şiddetli bir etki beklendiğini gösteriyor.