1. 16 - 24 nisan 2016 tarihleri arasında, kültürpark'taki her zamanki yerinde yapılacak. yaklaşık 400 yayıncı ve sivil toplum kuruluşunun katılım göstereceği bu seneki fuarın onur konuğu ise izmirli şair hüseyin yurttaş'mış.

    imza günleri ve etkinlik programı için: imza & etkinlik.

    geçen yılki fuarda kabalcı, cem, dost, imge, payel, mitos boyut gibi kalburüstü yayınevleri stant açmamıştı, bu yıl da katılımcı listesinde hiçbirini göremedim. aynı yayınevleri mart ayında istanbul'da yapılan cnr kitap fuarı'na da katılmamışlar. yine agora, e, altıkırkbeş, kırmızı gibi yayınevleri de -geçen yılki gibi- listede yok.

    şimdi ben bunun sebebini merak ediyorum, acaba yılda bir kez yapılan şu tip organizasyonlara dahi katılım gösteremeyecek kadar zor durumda mı bu yayınevleri, şayet problem ekonomik olanaksızlıklarsa bu saydıklarımdan çok daha az şöhret sahibi yayıncılar fuara nasıl, hangi imkanlarla katılım gösterebiliyorlar, onbinlerce kitabın satıldığı böyle organizasyonlarda yayıncılar (büyük yayınevleri dışındakiler) zarar mı ediyorlar? söz konusu yayınevlerinin bütün yayınlarını topluca kitap fuarında göremeyeceksek nasıl ve nerede göreceğiz? neredeyse tüm kitapları ortalama her kitapçıda bulunabilen can ve iletişim, şehirde hususi birer kitabevi olan yapı kredi, iş bankası ve kırmızı kedi gibi yayınevlerinin şovuna dönüşecekse yine, halihazırda ulaşılması zor olanı yine ulaşılabilir kılamayacaksa, böyle fuarların anlamı nedir?

    şehrin dört bir yanındaki sahafları topluca görebilmek ise büyük bir avantaj olacak tabii, aranan özel bir şeyler varsa ilk günlerden ziyaret etmekte yarar var.