22 eylül 2017 türkiye cumhuriyeti milli güvenlik kurulu toplantısı - youreads

 1. kuzey irak bölgesine, türk silahlı kuvvetlerine giriş izni verilecek olan toplantıdır.

  geçen hafta yapılan çeşitli toplantılar üzerine ( aksakallılar, kuvvet komutanları, müsteşarlar ve bazı bakanların katılımıyla ) devletimizin isteğiyle, ordumuzun sunduğu raporlar ve ülkemizin gelecekteki toprak bütünlüğüne kast edecek olası ve ihtimal dahilinde olan devletçilik oynamaya kalkanlara karşı ders verme lüzumu görülmüştür.

  özellikle son 4-5 gündür yoğun bir şekilde habur'a, kuzey ırak bölgesine doğru askeri mühimmat, asker ve çeşitli askeri envanter sevkiyatı var. tahminime göre de 26-27 eylül gibi de askerlerimiz kuzey ırak bölgesine girişi tamamlar ardından operasyonlar son sürat ivme kazanır.

  amerika yahut diğer ülkeler ne der, ne demez bilinmez ama kıbrıs barış harekatından sonra ilk kez ülkemiz tüm dünyaya karşı bir kez daha adım atmış olacak. akp'den mevcut kadrolarından nefret eder, gerektiği her yerde eleştiren birisi olarak, şunu net ve açık bir şekilde ifade edebilirim ki, olası bu operasyonu akp hükümeti değil, türkiye cumhuriyeti devleti istiyor. evet akp bunu iç siyasette çoğalan milliyetçi kesime karşı büyük bir koz olarak kullanabilir. evet oysa ki akp daha düne kadar açılım savsatası adı altında her şeye göz yumdu. lakin siyaset dediğimiz kurum budur. bizim muhalefet neden yapamıyor? bence sorulması gereken en büyük soru da budur.

  dipçe: biliyorum yine linç edileceğim, yine zülfiyar listesinin tozunu attıracağım ama sadece bilin istedim. bu ülke üç tane gazoz kapağına alınmadı. kerkük'ün toprak bütünlüğü türkiye cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğüdür. kobani de kürt katliamı yapılıyor diye türkiye cumhuriyeti devletine küfür sallayanlar, insanlığınız nerede diyenler, çevre evleri, parkları, kamu mallarını yakıp yıkanlar, nedense kerkük'ü, musul'u, barzani denen insan müsveddesinin yaptığı katliamları görmüyor, görmemezlikten geliyor. iki yüzlüsünüz!
 2. hala akp hükümeti ile türkiye cumhuriyeti devletinin ayrı birer yapı olduğunu , hala akp hükümetinin kendi oligarşik çıkarları dışında ülke ve toplum çıkarı için bir şey yapabileceğini, hala güvenlik stratejileriyle saldırgan tutumlarla referandum gibi konularda mudahaleci tavır sergilemek gerektiğini düşünenler olduğunu, tarihten hiç bir ders alinmadiğını gösterecek toplantıdır.

  barzani kdp'si siyasi olarak türkiyedeki kürtlrre çok uzak bir siyasettir. fakat ynk'si, goran hareketi, yekiti, türkmenler ve diğer grupların oluşturduğu, yıllardır orada yaşayan insanların kendi kaderlerini tayin hakki için en demokratik girişim olan referandum faaliyetine başka bir ülke müdahale edemez, ederse bunun adı emperyalizmdir.

  barzani ırak hükümetine petrolden pay vermeyip kendim satacağım dediğinde reis ve damadı onlarca anlaşma yaptılar, zil takıp oynuyorlardı palazlandıkları boru hatlarıyla. barzani tc için bugün iyi olur yarın kötü olur tıpkı öcalan gibi, sürekli değişn güvenlik stratejilerinin türkiye ve ırak halklarınin kazanımlarina ne faydası vardır bu düsünülmelidir. mesele devletçilik oynamak değil de vatan için bedel ödemekse kürtler 4 ülkede karşılaştırılamayacak kadar bedel ödedi yüzyıllardır. faşizm ve oligarşik çıkar uğruna emperyalist müdahaleye evet diyecek kişinin insanlıga hicbir faydası olamaz.

  bu tarz bir müdahale iç savaş zeminidir, bunların akp'nin zaman kazanmaya çalışarak ülkeyi yangın yerine çevirecek kapasitede olduğunu bilerek desteklenmesi de ayrıca akıl tutulmasıdır.

  onu tehdit bunu tehdit görerek askeri cepheye sürme devri, halkı birbirine kırdırma devri bitti. güçlü devlet olmak için hiçbir şy yapmayıp gençleri cepheye sürerek militarizm üzerinden yanlışları örtmeye çalışmak, yoksul emekçi halkın cebinden alarak silaha yatırmak, halkı cahilleştirerek fasızme tetikçi yetiştirme devirleri geride kaldı. egemenlerin oynadıgı oyunda onların kurallarıyla onlara benzemeye çalısarak hiç bir şey kazanılamaz.

  halkların paylaşamayacağı hiçbir şey yok, faşizmin şovenizmin ve emperyalizmin kölesi olmak zorunda değiliz, beynimizi, kalbimizi ve emeğimizi onlara satmak zorunda değiliz, başka bir dünya mümkün. ne barzani ne erdoğan ne de başka bir lider bizi ozgürleştirebilir, "bizi kurtaracak olan kendi kollarımızdır".