1. HAKİKATEN BENDE MERAK ETTİM BİR ÜLKEDE ÜST AKIL NEDİR ? CUMHURBASŞKANI HALKI ,ÜST AKILDA CUMHURBAŞKANINIMI YÖNETİYOR O ZAMAN SEÇİM NİYE VAR!
  Akşener: Kardeşim bu üst akıl nedir, ne menem bir şeydir
  SAMSUN’a gelen İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, dövizdeki yükselişe değinip, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alarak, "Bugün dolar 4.71, diyor ki, arkadaş üst akılmış.
  (bkz: https://www.habersanal.com/aksener-kardesim-bu-ust-akil-nedir-ne-menem-bir-seydir/24677/)
  polat
 2. bitmek üzere olduğuna göre birkaç yorum yapabilirim artık.

  seçimin tarihi son derece iyi planlandı orası kesin. iyi parti’nin henüz organizasyonunu tamamlayamadan, palazlanmadan işi bitirmek istedi hükümet. sanki mhp teklif etmiş gibi gösterip yem attılar ortaya lakin uzun süredir düşünüldüğü belliydi. muhalif partilerse hemen “hodri meydan”, “seçime hazırız” vs. gibi ifadelerle kendilerini gaza getirip atladılar hemen.

  netice; hdp’li muhalifler harici için hezimet.

  seçimi kimin kazanıp kimin kaybettiği benim için bir anlam ifade etmiyor. bunu birkaç arkadaşla mesajlaşmamda anlatmıştım zaten. 90’lar türkiye’sinin bugünlerden daha iyi olmadığını bilecek kadar tecrübe sahibiyim. chp’nin akp’den, faşizan kemalistlerin milli görüşçülerden bir gram dahi farkı olmadığını her seçim sürecinde gördüm. 90’larda kemalistler milli görüşçüleri vatan haini ilan ederdi, bugün işler değişti milli görüşçüler başa geldi, kendilerinden olmayanı vatan haini ilan ediyorlar. chp seçmeni de “çomarlar”, “dinciler”, “türkiye’den siktir olup gitmek” başlıklarında ağlıyor veya nefret kusuyor. böylesi bir kısır döngünün içinde tutsak türkiye.

  “akp halkı kutuplaştırıyor” diyen muhalif bir insanın “iç anadolu çomarları”, “makarna, kömür” diyerek sözlüklerlerde mastürbasyon yapması yüzsüzlüklerin en büyüğü değil midir? demezler mi o zaman sana “e .mina kodumun çocuğu hangi yüzle benden oy istiyorsun?” diye. derler. her seçim bunu sandıkta gösteriyorlar zaten. yıllardır sosyal demokrat geçinip de “başörtüsüyle üniversitelere girilirse laiklik elden gider, şeriat gelir, vatan hainliğidir bu” diyen yavşakların “laiklik elden gidiyeeaaa” diyen dayıyla dalga geçmesi yüzsüzlük değil midir? yok birbirinizden farkınız. üniversite okuduğun için kendini kültürlü, elit sanıyorsun. halbuki okumuş eşşeksin (evet 2 ş ile). 70’lerdeki sol hareketi araştır biraz. bak bakalım halka hakaret ederek mi yükselmişler yoksa mahalle mahalle gezip halkın sorunlarını dinleyerek - halkı örgütleyerek mi? bugün “çomar” dediğin varoşlar, kırsallar, köyler sol hareketin en kolay karşılık bulduğu yerlerdi. 90’lar sana güzeldi, muhafazarlara kötüydü. bugün tersi oluyor diye ağlaman kimseye samimi gelmiyor. ikiyüzlüsün çünkü.

  seçimlerin yine en büyük göt oluşunu -artık yazarı olmaktan utanır hale geldiğim- ekşi sözlük yaşadı.

  hayatında izmir’den, kadıköy’den, beşiktaş’tan çıkmamış mallar “muharrem ince gümbür gümbür geliyor, yüzde 40 alması işten değil” diyor. “iyi parti yüzde 25 alacak, mhp %4 alamayacak” diyor. okudukça şok oluyor insan. itiraz eden “aktroll” ilan ediliyor. seçim sonunda “hile” diye ağlamak klasik hale geldi. seçimden önce “akp’li bakkal bile bıkmış artık chp’ye oy verecem diyormuş”, “akp’li annemi ikna ettim ilk kez chp’ye oy atacak” diye salak salak kendilerini gaza getiren bir güruh türedi ekşi sözlük’te yazık ki. ülkenin kendi arkadaş çevresinden ibaret olduğuna ciddi ciddi inanan çokça insan barınıyor bünyesinde. biraz objektif bakabiliyorsanız siyasete, böyle seçmenlere sahip bir partinin iktidara gelince ne yapacağını tahmin etmek pek zor olmuyor.

  ...

  son 2 genel seçimdir (referandum hariç; onda hayır dedim) boş oy kullanıyorum ve zerre pişman değilim. her seçim sonrası trajikomik bir biçimde göt oluşunuzu görmek şaşırtmıyor artık. seçimlere kadar hakaret edip, aşağılayıp, seçime yakın dönemde oy isteme huyundan vazgeçmediği sürece chp ve muhalefet kaybetmeye devam edecek.

  not: (bkz: gayret hamur gondert) gibi objektif olduğuna inandığım muhaliflerden bahsetmiyorum, söz meclisten dışarı.

  edit: imla.
 3. şunu gözlemledim. rte ve taraftarları kaybedecekmiş gibi hazırlandılar, ince ve taraftarları kazanacakmış gibi hazırlandılar.

  mhp'nin akp'ye hunharca basıldığı için ittifak oyu olarak kabul edilen oyları aldığını düşünüyorum. ysk sonuçları tamamen açıkladığı zaman mhp'nin kendi oyu ile ittifak oyları oranını göreceğiz diye umuyorum.
 4. 24 haziran tbmm ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hangi partilerin kime oy verdiği iyice karışık bir durum almıştır, zira seçmenler tercihlerini çokça partiler ve kişiler arasında kaydırmıştır.

  benim tahminim şöyle bir tablo ortaya koymakta. tabi basit bir paint tablosu belki bir yazar logolarla destekleyerek tabloyu daha güzel yapabilir.

  https://www.azcokgezdim.com/secim2018


  akp cumhurbaşkanlığında recep tayyip erdoğan'a oy verirken tbmm seçimlerinde mhp'ye taban kaybetti.

  mhp cumhurbaşkanlığında recep tayyip erdoğan'a oy verirken ak parti'den oy çekti ancak iyi parti'ye oy kaybetti.

  chp cumhurbaşkanlığında muharrem ince'ye oy verirken tbmm seçimlerinde iyi parti ve hdp'ye taban kaybetti.

  iyi parti cumhurbaşkanlığında meral akşener ve muharrem ince'ye oy verirken, tbmm seçimlerinde mhp ve chp'den oy çekebildi.

  hdp cumhurbaşkanlığında selahattin demirtaş ve muharrem ince'ye oy verirken, tbmm seçimlerinde akp'ye oy kaptırdı ancak, chp'den oy çekebildi.

  saadet partisi cumhurbaşkanlığında temel karamollaoğlu'na oy verirken burada recep tayyip erdoğan'a, tbmm seçimlerinde akp'ye oy kaybetti.
 5. Chp'ye bu seçimle ilgili neredeyse kullanilan bütün sahte ve mükerrer oylarin listesinin geldigi ve usulsüzlüklerin nasıl yapildigina iliskin bir rapor gelmiş ya da oluşturulmuş. Fakat bununla ilgili hicbir girişim yapılmamış. İnci Hekimoğlu linkteki videoda daha acıklayıcı anlatıyor gercekten enteresan bir konu