1. türkiye'de bir ic siyaset malzemesi olarak kullanılmak dışında gösterilen reflekslerin tamamen kolpa olacağını ileride göreceğimiz referandum. o petrolü barzani'den yine türkiye alacak, barzani de türkiye'nin iç siyaset malzemesi olmaya sesini çıkarmayacak ve bu referandum sonuçlarını koz olarak kullanıp elindeki güçle başta kalmaya devam edip petroldeki payını artıracaktır. sanılanın aksine, hiçbir yerin karışacağını düşünmüyorum.

    içerdeki sorunların tamamen unutturulup yekvücut görünme amaçlarına ulaştılar. buna canak tutan muhalefeti de bir milyonuncu kez kutluyorum.

    ek:"bu bir devlet sorunu, hükümetler üstü, partiler üstü" mevzularinı torunlarınıza anlatırsınız. bir de bugünkü gazeteler sanki bu bir sınır sorunuymus gibi lozan'da garanti edilen sinırları ve mudahale hakkını gündeme getirdiler. yanıbaşımızdaki suriye savaşının baş sorumlularına sınır ötesi yetkisi verip, mehmetçiğin hakkinı sormaya kalkmasin kimse.
  2. irak da suriye de türkiye de bütün balkan ülkeleri, çoğu orta avvrupa ülkesi de uniter yapısını birilerinin yardımıyla kurdu, basit bir demokrasi ilkesidir referandum, üzerine çok düsünmeyi gerektirmez, oradaki halk kendi istediği gibi yönetilmek istiyorsa buna uluslararası eleştiri yine demokrasi ve insan halkları ekseninde yapılmıyorsa boş laftan ibarettir. bu ülke sanki kürtleri kürt olarak bağrına basmış da insanlar bugün ikyb'nin bağımsızlığına neden seviniyormuş. ulus devletler yok olacak beyler bayanlar, bu tarihsel bir ilke, kürdistan ulus devleti de yok olacak. sizden sonrakilerin tartışmaları bunlar olmayacak. türklük ya da başka bir millet bilinci sizi mazlum olmaktan kurtarmıyorsa boştur.