1. ekşi’deki yarı cahillerin iddia ettiği gibi islamcı rejime karşı bir protesto değildir. batı devletlerin kışkırtmasıyla falan da alâkası yoktur.

  iranlılar kötü ekonomik koşullar sebebiyle protesto düzenliyor. işsizlik olmuş %12 (3,2 milyon işsiz demek) gerçi enflasyon %30’lardan %10’lara düşmüş durumda ama yine de halk, ekonomik koşullardan bıkmış olmalı.

  paraları suriye başta olmak üzere ırak, lübnan, yemen gibi şii ülkelere aktardığı için, devlete tepki gösterenler var. mollalar tanrı gibi davranıyor diyen varmış vs. muhtemelen kısa sürecek bir protesto. zincirleme reaksiyon ile devrim beklemek saçma.

  biz de paraları sünni araplara harcıyoruz ama bizimkiler tepki göstereceği yerde nerdeyse kendileri savaşa gidecek.
 2. donald trump adlı şarlatanın iran’daki protestoları (güya) öven bir tweet’ine bakarak “abd işin içinde” demek yanlış bir yorum olur.

  bir defa bu şarlatan trump, seçilmeden önce dünyanın kalanıyla değil önce kendimizle ilgileneceğiz diyordu, şimdi suriye’de üs bombalattırıyor, kuzey kore’yle gerilim yaratıyor ve (güya) iran rejimini tehdit ediyor. trump’ın tüm bu adımları, içişlerinde yaşadığı derin problemleri gölgede bırakmak attığı adımlar, yani kılıf. güya iran’la kore’yle bozuşarak dikkatleri dağıtacak.

  iran durur mu? onlar da ayaklarına gelen fırsatı kaçırmadı ve iran dışişleri bakanı sözcüsü behram kasımî, “halkımız abd’in fırsatçılığına taviz vermeyecektir” diye açıklama yaptı. ya tüm dünya bir araya gelse, iran rejimine trump şarlatınından daha iyi koz veremezdi. basbayağ win-win durumu.

  koskoca amerika salak mı ki hem kendi ajanlarıyla protesto vb başlatacak hem de açıkça bu protestoyu destekleyecek? iran halkı bu durumda desteğini çekmez mi? çeker.

  peki trump şarlatanı niye açıkça destekliyor? çünkü işte amacı farklı. amacı abd’de dikkatleri iran’a çevirmek.

  iki taraf da güya birbirlerine tepki gösteriyorlar, ama aslında içişlerindeki olayları “bakın düşmanımız böyle davranıyor” diyerek bastırıyor, susturuyorlar, dikkatleri başka yöne çekiyorlar.

  yine deutsche welle’in haberinden bi cümle koyalım:

  some iran observers have said that united states support of protests is likely to be counterproductive, as it provides the regime ammunition to level claims that they are backed by foreign powers.

  bazı iranlı gözlemciler, abd'nin protesto gösterilerine verdiği desteğin ters yönde etkili edeceğini ve rejimin “yabancı güçlerin protestolara destek verdiğini” iddia ederek kendi hanesine artı yazabileceğini söyledi.

  özet
  1) abd etkisi var denemez
  2) iki tarafından da işine yarayan küçük çaplı bir protestodur