• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.71)
3 idiots - rajkumar hirani
hindistan'ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor özet olarak. sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı. başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize öğretici bir film olmakta.


 1. kötü film değil, hint sinemasına gıcığınız yoksa oturur severek izlersiniz. fakat hafif overrated.
 2. filmde en sevdiğim yan kendi kültürlerinin gençler arasında eleştirilmekle beraber kabullenmeleri ve bu doğrultuda geliştirdiklerini göstermeleri oldu. yani kendi kültürüne düşman olmadan, ince bir mizahla eleştirerek yenisini eskisinin üstüne inşa edebilmek büyük meziyet olsa gerek. filmde hint toplumunun bunu başarabildiğini hissettim. ayrıca basit algılansa bile bilgelik doğruluk konularında verilen mesajlar yerinde ve gayet insaniydi. biraz kıskanmadım değil.
  abi
 3. makine mühendisliğinin 1. sınıfındaydım ilk izlediğimde. izledikten sonra kafamdaki ideal mühendis sorunsalını tamamen ortadan kaldırıp elime bir rol-model vermişti bu film. maalesef komik olduğu kadar da ütopik bir film olduğunu mezuniyete yaklaştığım hergün daha iyi anlıyordum. şu an, deli kapitalist bir firmanın iş görüşmesinde bildiriyorum, buralar çok terli gelsenize. (bkz: swh) gayet başarılı bir film olduğunu düşünüyorum. açıkçası hint sinemasına ben de çok bayılmıyorum, ancak kullanılan bütçe, karşılığında ortaya çıkan işçilik ve vurgu yapılan konular ele alındığında kesinlikle saygı duyulması ve izlenmesi gereken bir filmdir. asla pişman olmazsınız, keyfini çıkarın.
 4. !---- spoiler ----!

  filmin aklımdan çıkmayan sahnesi yatalak babasının sırt kaşıyıcısıyla yemek karıştırılan bölüm

  !---- spoiler ----!
 5. izledikten sonra insanda ' her şey mümkün ' hissiyatını uyandırır
 6. 3 saatlik bir filmi 3 kere izlediyseniz eğlenceli demektir. hepsinde aynı oranda güldüyseniz espiriler kalite demektir. eleştirel kısmında her seferinde ah ulan bu eleman gibi mi davransak diyorsanız mesaj yerine ulaşmış demektir. hint filmi deyip geçmemek gerektiğini öğretmişse iyi film demektir.
  mavi
 7. ağla gül ağla gül ağla sonra gene gül... izlerken içiniz dışınıza çıkabilir. duyguları çok yoğun aktarabilen başarılı bir yapım. ne de olsa amir khan yani. adam bir nevi marka artık.
 8. gerek film sürelerinin uzunluğundan gerekse abartı bollywood yapımlarından dolayı hint filmlerine karşı ön yargım vardı .3 idiots , hint filmleri hakkındaki ön yargımı kırmamı sağladı.bu filmi izledikten sonra başta aamir khan ın filmleri olmak üzeri birçok hint filmi izledim.komedi ve dram ikilisini çok iyi kullanıyorlar.

  barfi! ve pk yapımlarını da izlemenizi öneririm.
  lera
 9. her yetişkin olma yolunda ilerleyen bireyin izlemesi gereken, hayat görüşünüzü değiştirecek nitelikte bir film.
  dokuz
 10. bir aamir khan filmi. film her ne kadar hint filmi olsada ön yargılı olmadan mutlaka izlenilmesi gereken bir film. izledikten sonra filmde söylenen sözleri biraz durup düşünmemek imkansız.

  !---- spoiler ----!

  arkadaşlarınız başarısız oluyor üzülüyorsunünuz, arkadaşlarınız birinci oluyor daha çok üzülüyorsunuz.

  !---- spoiler ----!