31 mart 2015 türkiye genelindeki elektrik kesintisi - youreads 1. chp mv umut oran konuyla ilgili soru önergesi verdiği ve “bu elektrik kesintisi ile tbmm’den bu hafta geçirmeye çalıştığınız nükleer santral yasa tasarısı arasında herhangi bir ilişki var mıdır?” diye sorduğu ülke çapındaki elektriklerin kesilmesi hadisesi.

  umut oran'ın, davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi:

  “1. tüm türkiye’de saat 10.36’da gerçekleşen ve ilk belirlemelere göre 38 ilde yaşamı durduran büyük elektrik kesintisinin gerekçesi nedir? bu kesintiyi ilk olarak tam olarak saat kaçta öğrendiniz ve hangi acil adımları attınız?

  2. bugünkü elektrik kesintisi adana, ankara, antalya, aydın, balıkesir, batman, bilecik, bitlis, bolu, bursa, çanakkale, çorum, denizli, diyarbakır, edirne, elazığ, erzurum, eskişehir, hatay, hatay, istanbul, izmir, izmit, kahramanmaraş, kayseri, kocaeli, konya, manisa, muğla, muş, rize, samsun, sinop, şanlıurfa, tekirdağ, trabzon, tunceli, zonguldak illerinde mi yaşandı, kesinti başka hangi illere etkiledi?

  3. türkiye’de enerji güvenliği bu kadar zayıf ve kırılgan mıdır? ülke genelinde yaşamı durduran bu büyük elektrik kesintisi bir terör ya da siber saldırı sonucu mu gerçekleşti?

  4. 2014 yılının kasım ayında abd ulusal güvenlik ajansı (nsa) çin'in ve “birkaç ülkenin” abd'nin bütün elektriğini siber saldırıyla kesebileceğini duyurmuştu, benzeri bir risk türkiye için de var mıdır?

  5. siber saldırılara karşı enerji üretim ve iletim sistemimizde hangi güvenlik önlemlerini aldınız?

  6. bu elektrik kesintisi ile tbmm’den bu hafta geçirmeye çalıştığınız nükleer santral yasa tasarısı arasında herhangi bir ilişki var mıdır?”