4.5g - youreads  1. beklemediğim şekilde ilginç ancak sevindirici bir ilgi çekti bu olay ülke genelinde. keşke hep bu tip şeyleri konuşsak, yapılacak çok iş var. ancak herşeyde olduğu gibi bunda da ilgi çok yüzeysel, çok kabukta.

    gençler arasında teknoloji sevgisini artırmak için tablet dağıtmak kadar yüzeysel. nobel ödülü alan aziz sancarı sadece "sigara sağlığa zararlıdır" sözüne referans yapmak kadar yüzeysel.

    keşke üniversitelerde devasa programlar yapılsa bunlar asına, bir dönem eğitim bu alanda olsa sadece.. düşünülse yüzlerce şey çıkacaktır. mesela aziz sancar hocayı bir dönem/bir sene türkiyeye davet edip bir akademi kurup, eğitim vermesini sağlasaydık, "sigara sağlığa zararlıdır, aziz hoca da öyle düşünüyor" demekten çok daha faydalı olurdu. şimdi de ronaldo reklamıyla geçiyor bu gelişme.....

    çin, g.kore, japonya, abd vs. vs. ülkeler bu konuda koşturuyorlar, g. kore 2020 de 10gbps hızlarına geçmeyi planlıyor. biz ise telefonun üzerindeki 3g yazısı 4g olunca heyecanlanacak seviyedeyiz. ülkenin neresinden tutsan elinde kalıyor; siyaseti, eğitimi, akademisi, adaleti.

    ortam böyle iken sevinelim mi üzülelim mi anlayamadım. anne ile baba kavga etmişken gelen misafir kadar sevindiricidir, ta ki yeni bir kavga başlayana kadar.
  2. herşeyden önce speedtest uygulaması sayesinde kotalarımızı yiyeceğini farkettim bu meretin. bu mesele hakkında geçmişte yaptığım tatavayı geri alıyorum. evet kotalar yetmeyecek, çünkü dakika başı hız testi yapıyoruz.