45 years - andrew haigh - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
45 years - andrew haigh
kate mercer ve kocası evliliklerinin 45. yılını kutlayacak olan bir çifttir. kate bunu partiyle kutlamayı planlamaktadır ve hazırlıklara başlamıştır. bu esnada kocasına bir mektup gelir. mektupta ilk aşkının cesedinin isviçre alplerindeki buzullar içerisinde bulunduğu yazmaktadır. bu durum evliliklerinde yeni bir dönemin başlamasına neden olacaktır.
david constantine'in kısa hikayesinden uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda andrew haigh bulunurken oyuncu kadrosunda charlotte rampling, tom courtenay ve geraldine james yer alıyor.
 1. İstanbul film festivalinde (sanırım 35.) izlediğim, aynı festival kapsamında gösterilen far from the madding crowd hayal kırıklığının üzerine soğuk bir bardak su gibi güzel gelmiş, zaten kendisi de pek soğuk, insanı ürpertecek kadar soğuk, buz gibi film.

  evliliğin ilk yıllarından sonra gelişen, dinamiklerinin ne olduğunu bir türlü anlayamadığım; anne babamızda, yanımızda yöremizde gördüğümüz çorabını bile kadına sormadan bulamayan, edilgenliği rahatlıkla karıştırıp ölüm uykusuna yatmış adamlarla evdeki hakimiyeti içindeki neo nazi ile birleştirip ailesinin ss'i olan kadınların tanıdık hikayesinin bir örneği filmdeki çift. o yüzden o tarafa ya da bu tarafa yaslanıp taraf tutmak zor; daha çok o dinamikleri anlamaya çalışarak, bir de "ben böyle olmam ki" diye bir umutla içinizden dualar ederken film buz gibi bir sonla bitiveriyor...sade ve çok gerçekçi, oyunculuklar sayesinde ortalamanın çok üzerine çıkabilmiş bir film.

  !---- spoiler ----!

  bir bardak buzlu su; buyrun: smoke gets in your eyes

  !---- spoiler ----!
  mesut