• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.88)
46 yok olan
"46 yok olan, star tv'de yayına giren televizyon dizisi. yönetmenliğini serdar akar’ın yaptığı dizide baş rolleri erdal beşikçioğlu, yasemin allen ve melis birkan üstlendi. ilk bölümünün 27 mart 2016 tarihinde star tv'de yayınlanacağı duyuruldu."


 1. olmuş dizidir. beklentimin bir kaç tık üzerindedir ama bazı eksikleri olduğunu söylemek gerçekçi olur :

  - pazar günü saat 11:30'da yayına sokuyorsun diziyi ve başrol bir bilim adamı. yani bu diziyi ev hanımlarının ya da ilkokul terk adamların izleyebileceğini düşünmüyorsun.hedef kitlen bilim kurgudan,gerilimden haz alan kitleyse danışman ekibin çok sağlam olacak.

  1) yıllardır komada olan bir hasta var ve oksijen saturasyonu %54 lerde. yani o kızın o kadar yaşaması imkansız,yaşasa bile bitkisel hayattan asla çıkamaz.

  2) genetik profesörü adam derse giriyor ve de ilkokul biyoloji dersinde anlatılan dna sarmalı resmini mi çiziyor yani tahtaya.kahkaha atmamak için zor tuttum kendimi. insan daha moleküler daha akademik şeyler bekliyor.

  3) laboratuvarda tüplerin dizili olduğu kutu bir santifürüj cihazı, neredeyse tüm aile hekimliklerinde bile var. o cihaza asrın buluşu muamelesi yapmanın alemi yok yani.

  4) şaman iksirinin vücuttaki etkisini göstermek adına yaptığınız o media player efektine tek söz etmiyorum zaten. çok mu zordu kardeşim oraya bir kaç tane nöronlardaki elektrik akımı görseli yerleştirmeniz.

  5) yine laboratuvarda kullanılan o mikroskop elektron mikroskobu değil kardeşim, saniyeler içindeki hücre dejenerasyonunu koca profesöre o mikroskoptan izletmeyi düşünürken hiç mi uyarmadı kimse sizi, o mikroskoptan soğan zarı bile birkaç dakikada anca izleniyor.

  bunlar izlerken direkt gözüme çarpanlar. dizi olmuş mudur, evet olmuştur. ama hedef kitlenizin izlerken gözüne komik gelecek böyle detaylara özen göstermesseniz nur topu gibi bir 'doktorlar' dizimiz daha olacak bilmiş olun.
 2. bence, anladığım kadarıyla breaking bad uyarlaması değilde daha çok jekyll and hyde'a biraz daha benzer bir hikaye izleyeceğimiz yeni dizi. fragmanın sonundaki görselde iki erdal beşikçioğlu olması birinin etrafında silah ve diğerinde laboratuvar tüplerinin falan olması benim için bu görümü destekler abiler
 3. keşke (bkz: dmt) nedir, etkileri nasıldır, şaman ayini nasıl olur biraz daha araştırsalarmış dedirten dizi...
 4. bilinen bir şey sanırım, ancak ben cidden yeni öğrendim.

  dizinin adı 46'lık olmak deyiminden, deyimdeki 46 sayısı ise türk ceza kanunu'nun 46. maddesinden geliyormuş. suçu işleyenin cezai ehliyetinin olmaması meselesi.

  !---- spoiler ----!

  madde 46 - cürmü işlediği zamanda şuurunu veya harekatının serbestini selbedecek surette ruhi zaafa müptela olan kimseye ceza verilemez. şu kadar ki ademi mesuliyetine karar verilen şahsın serbest bırakılması tehlikeli olduğu mahkemece takdir edilirse hakkında muamelei kanuniye icra oluncaya kadar muhafaza edilmek üzere ait olan makama teslimini mahkeme emreder.

  !---- spoiler ----!
 5. erdal beşikçioğlu, genco erkal'dan sonra tahtı bırakmadığı bir delinin hatıra defteri'yle tiyatro, vali gibi çok kaliteli bir diziyle de televizyon oyunculuğunu ispat etmiş bir adamdır..

  hiçbir dizinin uyarlaması olduğunu düşünmüyorum şu an için.. olsa ne fark eder?

  ama bir saat olmasının asıl sebebi erdal beşikçioğlu'nun "bu sektörü ben adam edeceğim, bir saatlik drama dizileri ve yarım saatlik komedi dizilerine geçişi ben başlatacağım" söylemiyle yola çıktığını söylüyorlar, uyandırayım..

  yapsa yapsa bu adam yapar denebilecek üç beş aktörümüzden biriydi.. hayırlı uğurlu olsun.. bir sinemacı olarak ben de inanılmaz bir sevinç ve heyecanla bekliyorum.. kesinlikle çok iyi bir iş olacak, apaçık belli.
 6. samanizm, genetik, psikoloji, cinayet. bana nedense grange'in kitaplarini hatirlatti. taş meclisi - jean-christophe grange kitabinda saman ayinleri vardi, akupunktur ile tedavi, parapsikoloji vs. hemen dizinin basindaki ameliyat sahnesi de leyleklerin uçuşu - jean-christophe grange dan firlamis gibiydi. bilemiyorum grange'den esintiler vardi. senarist etkinlenmistir buyuk ihtimal kitaplari okudularsa. diziye gelirsek ben ilk bolum itibari ile sevdim, gelecegi var dizinin. bakalim konuyu nereye goturecekler. umarim sacma ask ucgenleri ile pempe diziye baglamazlar.
 7. elimi neye atsam kurutuyorum. keyifle izlediğim diziydi özellikle amca karakterinin oyunculuğuna hastaydım ama malesef idamesi gelmedi. senaryoda eleştirecek konular vardı ama yurdum insanı kiralık aşk seviyor, izdivaç seviyor bize yine game of thrones yolları...
 8. ilk önce şunu söylemek istiyorum , diziyle ilgili twitter alemindeki ortamı görmek için siteyi açtım. birkaç yorum okurken " bu senaryo tıkanır, kurgusu kötü olmaz bu iş " gibi yorumları gördüm. insanlardaki kafayı anlamıyorum daha ilk bölüm oda ülkendeki diğer diziler gibi 120 dakika sürmüyor 60 dakika sürüyor, bu kısa sürede senaryoyu , kurguyu falan nasıl çözümlediniz anlam veremiyorum. sabır karakterler bir otursun daha başrol oyuncularından yasemin allen ortalıkta gözükmedi böyle yorumlar yapıcı değil yıkıcı malesef.
  kendi düşüncelerime gelirsek, en başında farklı bir konu ile giriş yapıldığından merak uyandıran birçok unsur kafalarda belirmiş durumda. dizi süresinin kısa olması doyurucu bölümlerin olacağını şimdiden göstermekte. görünen o ki çift kişilikli karakter ile erdal beşikçioğlu ortalığın tozunu alacak.
 9. ikinci bölümü yayınlanmıştır dün gece itibariyle.

  sıradışı konusu var ve benim gibi düşünenler zaten bu yüzden izliyorlar bu diziyi. takdir edilesi yönleri kesinlikle var 'yeni türkiye' dedikleri şeyin içerisinde heleki böyle bir dizinin kabul görmesi kolay değil.

  ama benim de söylemek istediğim bir kaç birşey var,

  !---- spoiler ----!

  ikinci bölümde ilk bölümde flu kalan alanların bir çoğu netleşmiş gibi duruyor. ama soruşturmanın sırasında bir ara sude'yi bulmak istiyordu sevgili doktorumuz ama psikolog asistanı maşallah bir kerede kadının evi bulması bana çok mantıksız geldi,

  bir diğer mantıksız gelen kısmı ise psikoloğun babasının vücuduna birşey enjekte edilip adam ölüyor bunu tespit edebilmek gerçekten zor mu? (bir fikrim yok sadece biraz daha kurcalanabilir gibi geldi, belkide bursa'dan gelen komiser yardımcısı olayın üstüne gidebilir)

  !---- spoiler ----!

  umarım dizi git gide daha güzel bir hal alır ve bu tip yapımlar izlendikçe daha kaliteli dizilerin yapılmasına ön ayak olur.
 10. sadece televizyonda denk gelinen 10 dakikasıyla "yok artık" dedirten, çözülemediği için sevinilen bir dizidir.
  zira kimse kimsenin kocasıyla kendi kocasını aldatıp eski sevgilisinin yeni sevgilisiyle birlikte olmamış, silahlar çekilmemiştir.