1. Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan maden işçileri, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan torba yasa tasarısını protesto için 'Maden ocağından çıkmama' eylemi başlattı. Kuruma bağlı müessese müdürlüklerine ait maden ocaklarında gece 24.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler, sabah mesaileri bitmesine rağmen yer üstüne çıkmadı. Gündüz 08.00.16.00 vardiyası için iş yerlerine giden madenciler, arkadaşlarının yukarıya çıkmaması üzerine ocak önünde beklemeye başladı. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, sendikanın eylem kararı almadığını, işçilerin "kendilerinin örgütlenerek" böyle bir eylem başlattığını söyledi.

  sendikanın kifayetsizliğine, ohal'e, baskıya ve ağır çalışma koşullarına rağmen... helal olsun hepsine!

  kaynak 1 2
  mesut
 2. göçük altında kalmasalar bari.
 3. maden işçilerinin ocaktan çıkmama eylemi anlaşma üzerine sona erdi. torba yasaya 'ttk'nin devlet eliyle işletilen sahaları hariç' ibaresi eklenecek. 21 saat sonra işçiler madenlerden çıkmaya başlamış.

  işçilerin mücadelesi ve direnişinden en az devlet kadar belki devletten bile çok ürken sendika koşa koşa gitmiş hükümetle anlaşmış (ya da hükümeti ikna etmiş) görüldüğü üzere.

  kaynak
 4. emekçilerin ne kadar güçlü olduğunu farketmelerini sağlamasını umduğum eylemdir. bugüne kadar kazanılan hakların kolay kazanılmadığını, kaybetmenin bu kadar kolay olmamasi gerektigini farkederler umarim