1. açılın! mitingin tamamını izlemiş olarak biraz tespit yapmaya geldim.

  öncelikle günün benim için göz bebeği tartışmasız kılıçdaroğlu'ydu. konuşmasını yaparken hiç alkış sesi duymadığımdan orada chp seçmeni olmadığının da ayrımına vardım. keza kk konuşurken alandan, "idam isteriz" ve çeşitli anlamlandıramadığım uğultular geliyordu. yani o kitle zerre dinlemiyordu kk'yi.

  akp seçmeni işte, sonra gelir cehape ne yaptığğğğ! kılışdar ne yaptığğğğğ!!! diye böbürlenirler. ulan adamı durup bir dinliyor musun? bu adam ne diyor, haklı mı haksız mı diye. ancak kendi lideri nasıl değerlendiriyorsa o da öyle değerlendiriyor.

  kk'nin demeçlerine gelirsem, haksız olduğu tek nokta bulamadım. normal bir vatandaş da bulamaz zaten. bu adam eşitlikten bahsediyor, haktan, liyakatten bahsediyor. tane tane anlatıyor bilal'e anlatır gibi. atatürk'ün sözleriyle dile getiriyor bunları. e tabii kitle siyasal islamcı olduğu için madem atatürk yetmiyor bak, aç bak, dinin de bunu söylüyor diye kuran'dan ayet de söylüyor.

  bir sözünde; hakkı yenen, emeği boşa giden, suçsuz yere suçlanan tek bir kişi dahi bu ülke için koskocaman bir kayıptır dedi. aklıma bir şehit için menemen'i yakın diyen gazi mustafa kemâl geldi. tüylerim diken diken oldu.

  ben de diyorum ki o topluluktan bu adamı anlayan, bu adam doğru söylüyor diyen tek bir kişi dahi çıkarsa bu ülke için bir kazanımdır. çoğalmalıyız.

  söylemesi gereken her şeyi eksiksiz söyledi açıkçası, beklemiyordum. çünkü karşısındaki kitle %70'i akp %30'u mhp. muhafazakar kesim yani, bu insanlara laiklik diyor, camiye siyaset giremez diyor. canını yediğim. tabii kitle de neye uğradığını şaşırdı alışık olmadıkları için. genelde gazlanmaya alıştıkları için akıllıca tane tane anlatan birisi dumur etmiş olmalı onları.

  bu miting kılıçdaroğlu için bir kazanım oldu, iyi ifade etti kendini yıkama yağlama yapmadan. kuru sıkı konuşmalardan ziyade ne yapabiliriz'i anlattı. sonunu da nazım hikmet ile kapatması müthişti.

  diğer taraftan bahçeli şaşırtmadı. artık akp/mhp eş konumda duruyor. muhalefet yanı kalmadı gibi. mhp'nin oyu akp'ye kayabilir.

  sevgili düşük profilli başbakan ise sanki kalabalığa değil de cumhurbaşkanına hitap ediyor gibi sürekli ondan bahsetti. aklım almıyor, nasıl bir başbakanlık bu.

  sonunda da reis rte kendi sahasında oynadığı için coşturdu da coşturdu kalabalığı.

  mitingin genel özeti, chp'nin tavrı güzel, keza değiştirmezse. birlik oluşturuldu mu? üzgünüm hayır. sen bunca sene insanları ayrıştır, "bunlaaaaar, çapulculaaar işte böyledir sevgili kardeşlerim!" diyerek, herkesi birbirine düşür. sonra oyun oynar gibi, hadi barışın gün birlik günü, sarılın siz kardeşsiniz falan. bu kadar kutuplaşmışken bu samimiyetsiz olur. bizim iki günlük dayanışmaya değil, temelli birlikteliğe, özveriye ihtiyacımız var.
 2. tekbir sesleriyle yankılanan miting ve tayyip posterleri.

  şimdi bu insanlara tekbir getirmeyin desek dinsiz olacağız, kılıçdaroğlu konuşmasında bahsetse o da dinsiz olacak. eh, her şeyin yeri ve zamanı var be güzel kardeşlerim. bak çomar demiyorum, bugün es geçiyorum. karşı taraftan da tepki gelse, "türkiye laiktir, laik kalacak!" diye al sana curcuna.

  umuyorum büyük bir tatsızlık çıkmadan biter ve gider. dayanışmanın özünü anlayabildiğimiz ve devlet yönetiminin dinden bağımsız olduğunu özümseyebildiğimiz güzel günlere.
 3. az önce metroda bir kadının izdihamdan dolayı inememesine sebep olan miting. insanlar birleşsin kaynaşsın dedik de mecazen dedik.
 4. nedense "yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış" ata sözünü hatırlatıyor bana..:))

  edit:imla
 5. siz buna demokrasi mitingi demişsiniz ama bu bildiğin osmanlı'ya dönüş mitingi.

  kuran okutuları, mehter marşları, tekbirler, yüzüne erdoğan maskesi alıp gelenler. soruyorum burada birlik olunan nokta neresi? az önce kılıçdaroğlu yuhalandı, orada chp seçmeninin ne işi var lan!
 6. babam yarın bypass olacağı için gidemeyeceğim mitingtir...

  gidenlere başarılar, iyi demokrasiler dilerim...
 7. binali yıldırım az önce güneşe akını okudu. işte öyle acayip zamanlardan geçiyoruz
 8. sosyal medyadan endişe ile takip ettiğim miting. kalabalığın içindeki bazı kitleler beni dehşete düşürüyor. aynı ülkenin insanı mıyız gerçekten diye sorguladım kendimi.
  miting bitiminde orası yine bir bayrak çöplüğüne dönüşecekmiş gibi bir his var içimde.
  artık tek beklentim bu günlerin bitmesi ve daha aydınlık zamanlara kavuşmamız.
 9. rte idam emrivakisi yaptı demek ki ab defterini kapattılar.
 10. ben olimpiyatları izliyordum ama zibilyon tane kanalı olan ve hali hazırda o kanalların 3-5 tanesinden mitingi vermekte olan trt, trtsporda da olimpiyat yayınını durdurup miting yayınına başladı.

  mitingin sonunda konuşmacılar, eşleri hatta gül ve davutoğlu da sahneye çağrıldı. kılıçdaroğlu ve bahçeli gelmedi. rte konuşurken kılıçdaroğlu ve özellikle bahçeli'nin memnuniyetsizlikleri yüzlerinden okunuyordu. sahneye davet edildiklerinde bunlar çıkmaz demiştim ev ahalisine.

  ekleme: dombra yoktu dombra. dombra olmadan tam havaya girilmiyor.