1. esasen emekçi kadınlar günüdür. 1910 yılında ilan edilen bu gün, günümüzde bambaşka bir hale bürünmüş olsa da sebep olan olayı aklımızın bir köşesinde tutmakta fayda var. bir de düşünmekte değişen bir şey var mı diye.

  "8 mart 1857 tarihinde abd'nin new york kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. işçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı."
  one
 2. her ne kadar bu günün özel bir gün olduğuna inanmasam da, kendimin ve diğer youreads kadınlarının kadınlar gününü kutlar, kadına şiddetin olmadığı bir yıl temenni ederim.
 3. tüketim çılgınlığının kullanmak istediği günlerden bir diğeri.
 4. tarihine bakarsak aslında kutlanması gereken değil tarih boyunca kadınların yaşadığı eziyetlerin hatırlanacağı, hayat karşısında zorluklar çeken mücadele eden her bir kadının anılacağı kapitalizme malzeme olmayacak bir gün olması gerekmektedir. ancak ülkemizdeki kadınlar için erkekler tarafından çiçek alınan yemeğe çıkarılan ve yüzde bilmem kaç indirimle daha fazla satış yapma amacında olan mağazaların ekmeğine yağ süren diğer özel günler gibi kapitalizmin ticari amaç güden günlerinden biri olmuştur.
  bum
 5. aslen dünya emekçi kadınlar günü olarak belirtilmelidir. 8 mart 1857 de new york da daha iyi çalışma şartları isteyen dokuma işçilerinin grevi sonucunda 129 kadının öldürülmesi sonucu anılan bir gündür.sosyal medya ve pazarlama zihniyeti ile bu gün de erkeklerin kadınlara hediyeler aldığı sevgililer günü kıvamına getirilmek istenmektedir.
  logos
 6. nasıl ki bir gün annelerin, bir gün babaların değil her gün onların ; bugün de formaliteden bir tarih aslında, en azından bize emekçi kadınlarımızı hatırlatan tarih. 8 mart.
  emekçi kadınlarımızın dünya kadınlar günü kutlu olsun!
  mert
 7. "sevişti bir bakir ile bakire, erkeğe milli dediler, kadına fahişe."

  cemal süreya
  slipo
 8. kadınlar insandır, biz insanoğlu.

  neşet ertaş
 9. tıpkı 1 mayıs gibi kanla yazılmış bir tarihtir. hem işçi hem de kadın olarak ezilenlerin tırnaklarıyla kazıyarak dünyaya armağan ettiği gündür.

  dünya emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun.
 10. tecavüzcüler, kadın katilleri ve maddi manevi her türlü işkenceyi kadınlara reva görenlerle ilgili adam akıllı bir hukuki yaptırım hazırlanmadıkça, iyi hal indirimleri havada uçmaya devam ettikçe bu ülkede kutlanan dünya kadınlar günü sahtelikten öteye gitmez.
  her gün kadına şiddetin her türlüsüyle muhatap olalım, 8 mart gelince dünya kadınlar günü kutlu olsun.
  hadi oradan...