8 mart dünya kadınlar günü - youreads 1. (bkz: erkek vuruyor devlet susuyor)

  kadınların haklı zerzenişlerini dile getirip, ertesi gün hiçbir şey olmamışçasına devam edecekleri gündür. ama gelip de tüm erkeklere çığırırsan kusura bakma kardeşim ama beni kaybedersin.

  barışı, sevgiyi, güzelliği kadınlar getirecek bu dünyaya. sevin onları.
 2. 8 mart dünya emekçi kadınlar günü'nün yan sanayi, tapon malıdır. cümlenin içine emek girince fazla devrimci fazla sol tandanslı oluyor diye kullanılmaktan çekinilir bazı camialarda. ancak bu günün varolma sebebi zaten emekçi kadınlardır. türkiye örneğinde ise kadınların erkeklerden kati suretle hediye ve çiçek beklediği, günün anlam ve öneminden habersiz bir şekilde bir erkek tarafından ödüllendirilme isteğiyle dolup taştığı, ödül kemiğini aldıktan sonra da erkeğine tam teslimiyetine devam ettiği, her özel gün gibi sıradanlaşmış seromonileri olan bir gündür.
 3. sanılanın aksine kutlanacak bir gün değildir, 8 mart 1857'deki grevde 129 kadın işçinin hayatını kaybetmesinin yıldönümüdür. kutlamak abestir, yapılacak en doğru şey "anmak"tır.
 4. aynı zamanda emekçi kadınlar günü diye de geçer. sosyalizm çıkışlıdır. bütün annelere, kardeşlere saygılar. kadın umuttur,sevgidir,herşeydir.
 5. doğrusu 8 mart dünya emekçi kadınlar günüdür.
  ülkemizde kadına verilen değer ne yazık ki belli günlerde kutlama yapmak ve o gün için değer veriyormuş gibi göstermekten öteye gidemiyor hala kadınları malı olarak veya cinsel bir obje olarak gören bir anlayışa sahibiz durumumuz o kadar kötü, kadın cinayetleri,tecavüz,aile içi şiddet,taciz olayları maalesef devam ediyor her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor gerek toplum gerekse mahalle baskısı ve cinselliğin hala tabu olarak görülmesinden dolayı kadınların bir kısmı da yaşadıkları bu olayları dile getiremiyorlar. umarım bu yıl ve gelecek yıllar içinde çok daha güzel şeyler görebiliriz ama benim şu an için pek umudum yok açıkçası.
 6. markette orkid çeşitleri ve çikolatalardan oluşan bir sepet hazırlamışlar, bir paket alana ikincisi %50 indirimli !

  bazılarının gözünde hala sadece hasta (!) olan ve hastalanınca (!) çikolata yiyen yaradılanlardan ibaretiz. ne yazık...
 7. benim için bugünün fon müziği fabrika kızı'dır. gün boyu usul usul çalar.
 8. kadınlar insandır, biz insanoğlu.

  dünya kadınlar gününüz kutlu olsun.
 9. son yıllarda o da tüketim ekonomisine döndürülmüş bir gün olup, ayrıca ülkemizde yürüyüş yapmak istediğinizde gaz ve copla kutlarlar sizi.