9 ocak 2017 tbmm başkanlık anayasası görüşmeleri - youreads 1. büyük gün bugün.

  şu an tbmm'de kuvvetler ayrılığına bir bıçak darbesi vurarak adına "başkanlık" dedikleri tek adamlık sistemini getirme amacında olanlar tarafından geçirilememesini diliyorum.

  bugün eğer bu anayasa değişikliği teklifi kanunu geçerse parlamentonun işlevsizleşeceği ve sarayın tüm yetkileri üzerine almasına nazaran hiçbir sorumluluğu almadığı, yargının birilerinin kulu olacağı ve tüm temel hak ve hürriyetlerimizin bir faninin vicdanına bırakılacağı bir sisteme geçeceğiz. ha tabi bir de referandum var ki, bu anayasa değişikliği kanunu meclisten 330 evet oyu alırsa referandumdan hayır çıkacağına inanmıyorum ne yazık ki...

  demokratik bir hukuk devletinde insanların hayatlarını derinden etkileyecek büyük kararları verebilecek yetkilerin bir kişinin kanaatine, vicdanına ve inisiyatifine bırakılması felaketle sonuçlanacak neticeler doğması gayet olasıdır. böyle bir olasılığa dahi mahal vermek, demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, adalete, bizlere, gelecek nesillere, tarihe ihanettir!

  umarım, tbmm'nin vicdanlı ve namuslu vekilleri bu bahsi geçen değerlere sahip çıkmak adına, tarihe adlarını hain olarak değil, vatanperver olarak yazdırmak şiarıyla oy kullanırlar.

  dipnot: akp'den ve siyasal islam'dan nefret etmekle beraber, bu anayasa değişikliği teklifi kanununu siyasi saiklerle değil, salt hukukçu kimliğimle ele alıyor ve hiçbir şey değiştirmeyeceğini bilmekle birlikte, tarihten utanmamak adına değişiklik teklifi kanunu referanduma gittiği ihtimalde oyumun "hayır" olduğu açıklamaktan asla ve kata çekinmiyorum.

  tbmm'de canlı görüşmeler
 2. üçüncü oturumda deniz baykal'ın konuşması, canlı.
 3. türkiyede yaşayıpta türk vatandaşı olarak oy kullanabilen her aklı fikri yerinde kişinin
  din dil ırk meshep parti gözetmeksizin (okuma alışkanlığı olmayan bir millet olduğumuz için)
  deniz baykalın 9 ocak 2017 meclis konuşmasını dinlemesini ısrarla tavsiye ediyorum ve bizleri tekrar padişahlık rejimine döndürmeye çalışanların ne yaptıklarını bilerek günü geldiğinde haklarını nasıl araması gerektiğinin farkına varmış bir şekilde oyunu kullanmasını istiyorum.

  teşekkür ederim.

  edit; link yenileme..