9 ocak 2017 tbmm başkanlık anayasası görüşmeleri - youreads 1. bu adamlar televizyonun canlı yayınladığı bir oylamada açık açık anayasaya aykırı hareket edip suç işlemişlerdir. bir de bu adamların kapılar ardında neler yaptığını sizler düşünün. bir kişide onur, gurur olmaz mı be? şimdiden anayasaya uyma zorunluluğu duymazken o çok istedikleri tek adam yönetimiyle beraber hsyk'nın ele geçirilmesi sonucu neden anayasaya uysunlar ki?
 2. eğer referanduma giderse çevremdeki evet oyu verenlerle ciddi olarak münasebeti keserim. bu değişiklik kesinlikle sıradan, günlük bir politik mesele değil gözümde. ülke tarihini etkileyecek, geri dönüşü olmayan bir karanlığa sürükleyecek bir rejim değişikliği bu tartışılan.
  sari
 3. arkadaşlar ben normalde böyle konularda pek yazmayı sevmeyen tarafım, siyasetten olabildiğince uzak durmaya çalıştım bu yaşıma kadar, ama bu, bakın, hepinizin bir aklı var, yasamayı, yargıyı, yürütmeyi tek bir adama toplamaya çalışan, egemenliği, bağımsızlığı, milletten alan ve tek bir kişiye veren bir yasa bu, hepinizin bir vicdanı var, allah'tan korkuyorsanız allah için, aklınızı kullanın, o kadar zor şartlar altında kurulmuş bu cennet vatanı tekrar tek adamcılığa götürmeye çalışanlardan olmayın, lütfen, çocuklarınız için, doğmamış çocuklarınız için, ülkenin bekası için anayasa değişikliğine evet oyu vermeyin, bu köprüden önceki son çıkış, lütfen diyorum, lütfen kardeşim, ülkeyi bir kişinin eline teslim etmeyin, kahroluyorum, içim acıyor.
 4. 347-350 evet oy bekleyen beni umutlandırmıştır.
  akpli milletvekilleri öyle reziller ki birbirlerine güvenleri yok,saygıları yok.

  hayır oyu veren vatansever mhp'liler bugün rahat uyuyacaklardır. umarım bundan sonraki turlarda kapalı oylama(!) gerçekleşir ve bazı vekiller insafa gelirse, kabul olmayan maddeler muhakkak olacaktır. kim bilir belki de refarandumdan döneriz. böylece de akp'nin çöküşü başlar.
 5. büyük gün bugün.

  şu an tbmm'de kuvvetler ayrılığına bir bıçak darbesi vurarak adına "başkanlık" dedikleri tek adamlık sistemini getirme amacında olanlar tarafından geçirilememesini diliyorum.

  bugün eğer bu anayasa değişikliği teklifi kanunu geçerse parlamentonun işlevsizleşeceği ve sarayın tüm yetkileri üzerine almasına nazaran hiçbir sorumluluğu almadığı, yargının birilerinin kulu olacağı ve tüm temel hak ve hürriyetlerimizin bir faninin vicdanına bırakılacağı bir sisteme geçeceğiz. ha tabi bir de referandum var ki, bu anayasa değişikliği kanunu meclisten 330 evet oyu alırsa referandumdan hayır çıkacağına inanmıyorum ne yazık ki...

  demokratik bir hukuk devletinde insanların hayatlarını derinden etkileyecek büyük kararları verebilecek yetkilerin bir kişinin kanaatine, vicdanına ve inisiyatifine bırakılması felaketle sonuçlanacak neticeler doğması gayet olasıdır. böyle bir olasılığa dahi mahal vermek, demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, adalete, bizlere, gelecek nesillere, tarihe ihanettir!

  umarım, tbmm'nin vicdanlı ve namuslu vekilleri bu bahsi geçen değerlere sahip çıkmak adına, tarihe adlarını hain olarak değil, vatanperver olarak yazdırmak şiarıyla oy kullanırlar.

  dipnot: akp'den ve siyasal islam'dan nefret etmekle beraber, bu anayasa değişikliği teklifi kanununu siyasi saiklerle değil, salt hukukçu kimliğimle ele alıyor ve hiçbir şey değiştirmeyeceğini bilmekle birlikte, tarihten utanmamak adına değişiklik teklifi kanunu referanduma gittiği ihtimalde oyumun "hayır" olduğu açıklamaktan asla ve kata çekinmiyorum.

  tbmm'de canlı görüşmeler
 6. orada bulunan akp'li ve mhp'li vekillere seslenmek isterdim: koca koca adamlarsınız, bir türkü tutturmuşsunuz, tayyip erdoğan'ı başkan yapacağız diye. sizin hiç utanmanız sıkılmanız yok mu? tayyip erdoğan sizin kadar çabalamıyor be başkan olmak için! bu ne yardakçılıktır? en koyanı da, kendinizi maymun ettiğiniz yetmezmiş gibi, bizi de maymun ediyorsunuz. memleket kan gölüne dönmüş, bunu konuşturmuyorsunuz, beyefendi hangi güç ve imkanı elde etmeli, bunu tartışıyoruz! yuh be yuh!
 7. 338 evet, 134 ret, 2 çekimser, 5 boş, 1 geçersiz şeklinde oylanan görüşme.

  10 ocak 15:00'da tekrar görüşülecek.
 8. demokrasinin son çivisinin çıktığı, ülkenin kaderini çizecek bir görüşme.

  canlı canlı oturup izliyorum ve o meclis başkanının halini tavrını görünce pekte bir ümidim yok.bitsede gitsek mantığında, süs bitkisi gibi duruyor, konuşmaların sonuna geldiğinde uyarı yapacağına sesleri kısmaktan çekinmeyen biri..

  ülkenin karanlığa doğru son sürat gittiği, para biriminin her geçen saniye eridiği, insanların bir saat sonra bir bomba ile patlayabileceği veya taranabileceği, iğrenç bir ülkeyiz.

  az önce haberleri izliyorum tükettiğimiz en basit ürün olan domates ve portakal gibi ürünlerin fiyatları ateş pahası olmuş. herşeyi iliklerimize kadar hissediyoruz artık.

  hala gelmiş ülkenin tek çıkar yolu başkanlık diye tuturuyorlar.. evet oyu geçeceğini düşünüyorum ne yazıkki ve ondan sonra demokrasiyi mezara tamamen gömebiliriz..
 9. nasıl osmanlı'nın son zamanlarında istanbul hükümeti görevini yerine getirme işte aynı bugün de tbmm görevini yerine getirmemiş, mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşlarının kan, acı ve uykusuz geceler geçirerek kurdukları cumhuriyetimizin temellerine dinamit koymuşlardır.
 10. türkiyede yaşayıpta türk vatandaşı olarak oy kullanabilen her aklı fikri yerinde kişinin
  din dil ırk meshep parti gözetmeksizin (okuma alışkanlığı olmayan bir millet olduğumuz için)
  deniz baykalın 9 ocak 2017 meclis konuşmasını dinlemesini ısrarla tavsiye ediyorum ve bizleri tekrar padişahlık rejimine döndürmeye çalışanların ne yaptıklarını bilerek günü geldiğinde haklarını nasıl araması gerektiğinin farkına varmış bir şekilde oyunu kullanmasını istiyorum.

  teşekkür ederim.

  edit; link yenileme..