• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.75)
a cure for wellness - gore verbinsky
işinde yükselme hırsıyla dolu genç lockhart (dane dehaan), çalıştığı şirketin uzun zamandır tedavide olan ceo'su bay pembroke'u geri getirmek üzere isviçre alpleri'ndeki bir tedavi merkezine gönderilir. burada huzur içinde yaşarmış, gizemli bir hastalıktan arınıyormuş gibi görünen insanlar aslında sıradan bir kaplıcadan çok daha fazlası olan bu merkezin büyük bir sırrını örtmektedirler. lockhart buradan hemen ayrılmak istese de bu kolay olmayacaktır, nitekim o da bu gizemli hastalığa yakalanmıştır ve bir kez hastalığa yakalananların oradan ayrılması mümkün değildir.


 1. dört dörtlük olmasa da çok iyi bir gotik korku filmi. yönetmenini the ring filminden biliyoruz, bu film korku türünden en büyük beklenti olan 'yerine mıhlama' görevini ring kadar yerine getiremese de oyunculuk, hikaye ve sona kadar kaybolmayan merak unsuru ile yabana atılır bir film değil. görsellik ise muhteşem. dış çekimleri gördüğünüzde gerçek olamayacağını düşündürecek kadar muazzam bir mekan, sürekli yinelenen simetri ve karanlık aydınlık dengesi ile film hikayenin önüne geçen bir görselliğe sahip. (filmi izleyen ve çekildiği yeri bilenler...bi yazsanız da sevinsek, neresi bu cennet?)

  konu da orijinal aslında. ama sanırım eksiği yan rollerin fon olarak kullanılması nedeniyle zaman zaman tekrara düşmek olmuş. süresi uzun gelebilecek bir film bu. ve bu uzunca sayılabilecek sürede kendinizi mekanın ve simetrinin içinde kolaylıkla eğlerken baş rol oyuncusunun kırık bacakla yürüyüşünün tık tık sesi bir süre sonra hafiften bir "eh be!" dedirtiyor.

  gotik temaları, korku filmlerini seviyorsanız kesinlikle tavsiye edeceğim bir film. tek uyarım dişçi fobisi ya da su fobisi olanlara olabilir; onlar iki defa düşünsün derim.
  mesut
 2. filmin ilk yarısı muazzam. çekimler, renkler, açılar hemencecik sizi içine çekiyor. yaratılan gerilim dolu atmosfer merakınızı her an dinamik tutmayı başarıyor.

  ikinci yarıda ise kafanızda oluşan soruların cevaplanmasının filmin haddinden uzun süresi ile epey gecikmesi, buna rağmen seyircinin kendi cevaplarını kolayca erkenden bulabilmesi, suyun ve atmosferin fazlaca bulandırılması ve neticede aldığımız cevapların da çok tatmin edici olmaması sebebiyle heyecan verici bir açılış yapan 'a cure for wellness' eh işte bir kapanış yapıyor.

  film orijinal bir görselliğe sahip, başroldeki oyuncu da gayet başarılı. fakat film bize baş karakterin başına her ne gelirse gelsin ölmeyeceğinin garantisini verecek kadar da sıradanlaşıyor korku sinemasında, bir noktada. izlemeye değer, puanım 6. trailer