abuzer kadayıf - tunç başaran - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
abuzer kadayıf - tunç başaran
ersin balkan bir yüksek okulda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. ersin beyin hamile karısı tinerci çocuklar tarafından öldürülür. bunun üzerine çevresinde çok başarılı ve saygın bir insan olarak tanınan ersin bey, tinerci çocukların madde bağımlılıklarından kurtulmaları ve de topluma kazandırılmaları için eğitim merkezi kurmak ister. 360 milyon lira maaşla bunu yapamayacağını anlayan ersin bey şarkıcı olur ve çok iyi para kazanır. villalar, arabalar, filmler, klipler derken şarkıcı abuzer kadayıf olarak gördüğü büyük ilgi başının mafya ile belaya girmesine neden olur.

bilgi kaynağı: sinematurk.com
 1. tunç başaran'ın bence gözden kaçmış, hak ettiği ilgiyi görmemiş, daha 2000 yılında toplumumuzun bulunduğu duruma dikkat çeken, toplum değerlerinin nasıl evrim geçirdiğini gözler önüne sermekle kalmayıp, aslında gözümüze sokan güzel filmi.
  bence izleyene bir şeyler anlatma derdi olan bir yönetmenin, söylemek istediklerini anlatırken aynı zamanda sıkıcı olmadan, eğlendirici ve dikkat çekici şekilde anlatmak istediklerini (elbette anlamak isteyene) anlatabileceğine dair güzel bir örnek.
  kandemir konduk'un senaryosunun ve belirlenen konunun çok özel bir konu olduğunu düşünmüştüm filmi izlediğimde, ancak keşke filmde sokak çocuklarının o anki durumlarına ve ileride (yani günümüzde çevrede gördüğümüz, otopark mafyası, servis mafyası v.b.) muhtemel sonuçlarına dair örneklemeler (filmin uzaması da göz önüne alınarak) senaryoya dahil edilebilseydi.
  metin akpınar (ersin balkan/abuzer kadayıf) ve talat bulut (abdo) bilinen usta oyunculuklarıyla üzerine düşeni fazlasıyla yapmışlar bence.
  film belki bazı noktalarda çok daha vurucu ve akılda kalıcı olabilirmiş. belkide filmde sanat dünyasından asıl eleştiri getirilen biri ile abuzer kadayıf arasında kurgulanacak bir atışma (polemik) ve bunun normal yaşamda bir kaç cümle ile realiteye dönüşmesi yaratılmak istenen ironiyi daha vurucu hale getirebilirdi.

  filmin kısa tanıtımını buradan izleyebilirsiniz.
  filmde kullanılan şarkılardan en vurucu olan "çak o zaman"ı buradan dinleyebilirsiniz.