affet bizi hocam - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
affet bizi hocam
edebiyat öğretmeni zeynep (gülşen bubikoğlu), evlenip hamile kalması üzerine mesleğini bırakarak oğlunu büyütmeye başlamıştır. ancak bir trafik kazasında kocasını kaybeder, oğlu da sakat kalır. böylece zeynep öğretmen, çocuğuna bakmak için öğretmenliğe dönmek zorunda kalır.

atandığı kartaltepe lisesi; kapısında serserilerin dikilip çocukları taciz ettiği, öğrencilerin hemen hepsi haylaz, öğretmenleri hayattan bezmiş bir varoş okuludur. zeynep hemen öğrencilerine yardıma başlar, bir yandan onları iş arkadaşlarına karşı savunurken diğer yandan çeşitli sıkıntılarını, eski sevgilisi emniyet müdürü kemal (tarık tarcan) ile çözmeye çalışır. bu arada sakat kalan oğlunun fizik tedavi seansları sırasında kemal ile olan aşkı tekrar alevlenecektir...


 1. gülşen bubikoğlu'nun son dizisi olma özelliğini taşıyan yapımın prodüktörü de, bubikoğlu'nun yapımcı kocası türker inanoğlu. senaryo klişe, ama bu senaristin safa önal, yönetmenin halit refiğ olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabii. keza sezen aksu'nun şiir okuduğu jenerik müziği de ilginç.

  oyuncu kadrosuysa gayet parlak. öğretmenler arasında bulut aras, zafer önen, mesut akusta gibi isimler göze çarpıyor. veli toplantısında eşref kolçak, kuzey vargın, ülkü ülker... genç oyuncularsa adeta bir ajax altyapısı...

  !---- spoiler ----!

  öğrenciler koçum benim ve hayat bilgisi dizilerinden daha beter. sadece yaramazlık veya tembellik değil, kürtaj yaptırmak, "beni taciz etti" diye öğretmenlere iftira atmak, bahçeyi mesken tutmuş çeteye yardım yataklık etmek, kız kavgasında vurulmak... her yol var.

  ve o dönemin genç oyuncuları da bir âlem. sınıfın şebeği şevket çoruh, baba dayağı yüzünden kekeme olmuş yalçın avşar (kaygısızlar'daki eleman), kimyacıya taciz iftirası atan ceyda düvenci, okuldan alınıp evlendirilmek istenen özgü namal, asi alamancı şahnaz çakıralp, zeynep öğretmene platonik aşık olup intihara kalkan müzisyen merih ermakastar (çemberimde gül oya dizisinin ercan'ı), hepsine ek de okulu haraca kesen motor çetesinin reisi gürkan uygun... hemen hepsinin de ilk deneyimi herhalde.

  !---- spoiler ----!