1. genelde ben beceremem affetmeyi. beni kıran, üzen, canımı yakan kişileri affetmek benim için çok zor olan bir şey. kin tutmak değil ama bu bence farklı bir şey. affetmek herkes beceremez diyorlar haklılar sanırım. affetmek unutmak demektir, ben hiçbir şeyi unutmak istemiyorum.
 2. hayatta bir insana bahşedilmiş en büyük erdemin eyleme dökülmüş halidir.
 3. her şeyi affet hiçbir şeyi unutma.
 4. affedilmeye konu olan yaşanmışlıklar hatırlanmamak üzere hafızalardan silinirse anlam kazanan eylem.zira affetmek genelde bir çözümden çok zaman kazanmak olarak iş görüyor.ilişkilerinizin bozulduğu canlıyla eskiye dönmek için af yeter koşul değil, yenilen haltların da hasır altı edilmesi hatta süpürülmesi şart.
 5. can yücel ne güzel demiş:
  'bilmelisin ki …
  bazen başkalarını affetmek yetmiyor.
  bazen insanın kendisini affedebilmesi gerekiyor'
 6. kendini sigortalamaktır.
 7. ders no 1: başkası, ferdiyet, ayırmak
  ders no 2: affetmek, gaddarlık
  başkası yoksa insan neden kendini affedemez? başkası yoksa insan neden kendini sevemez? başkası yoksa insan neden savaşır?
  barış, sev, affet.
 8. tanrının bile affetmeyeceği şeyler varken, insanın her şeyi affedebilirim demesi abesle iştigal.
  saçmalamayın.
  suç işleyen cezasını -karşılığını- görecek.
  iznim olmadan evime giren cezasını çekecek.
  izni olmadan bir kadına hallenen cezasını çekecek.
  izni olmadan alan hırsız cezasını çekecek.
  affetmek negatif olumlamadır. suç işleyene göre değişir. şartları olur. örneğin bir daha suç işlememsi gibi. şartlı salıverilme gibi bir şey hiç duymadımız mı?
  affetmeyin. içinizden bağışlayacağınız tutmasın. cezasını verin ve rehabilite edin. ki bir daha yapmasın.
 9. affediliyor affedilmesine de unutulmuyor ve acısı geçmiyor. hiçbir şey de eskisi gibi olamıyor. çok sevmekten üstü örtülüyor sadece.
 10. merhametten sıyırıp yapmak lazım şunu. şimdi affetmezsin yarın bigün ölür gider pişman olursun. gurur yapıyosun, şey ediyosun ama yapma. affedersin, sonra el ele tutuşup gün batımına doğru dondurma reklamlarındaki gibi koşarsınız. kızlar hep güzel olur, erkekler kaslı olur. amaçsızca sırıtırsınız. iyi olur, ne gerek var gerilime.
  yok