• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.40)
Yazar Amin Maalouf
afrikalı leo - amin maalouf
"afrikalı leo", gerçek bir yaşam öyküsünden çıkarılmış düşsel bir yaşamöyküsü: "bir berberin sünnet ettiği, bir papanın vaftiz ettiği" hasan ibn muhammed el-vezzan ez-zeyyati alias/namıdiğer giovanni leone de medici'nin, leo africanus yani afrikalı leo'nun özyaşamöyküsü -yazmış olsaydı yazacağı gibi...amin maalouf, bu ilk romanında -daha sonra "semerkant" (yky, 1993) ve "tanios kayas"ı (yky, 1995) romanlarında da yapacağı gibi tarihle/tarihten olağanüstü bir halı dokuyor. bir uçan halı...
  1. hem bilgi dolu hem sürükleyici çok iyi bir roman
  2. amin maalouf'un ilk romanı. 15.yy. ve 16.yy. sıralarında granada başlayan roman romada biter. doğuyla batı arasında gidip gelmiş gelmiş karakter aslında günümüzde bizim ülke olarak durumumuzla çok benzeşir. sıkılmadan okunan, döneminin havasını içimizde hissettiren de bir romandır.
  3. leo'nun dinler, ırklar ve toplumların üstünde duran yapısıyla dünyanın altını üstüne getirdiği roman. kitabı iki bölüme ayırırsak ilk bölüm (ve bence keyifli olan) leo'nun kişiliğini oluşturan granada ve (kısmen) fas oldukça keyifliyken sonraki bölüm olan leo'nun (bence) dünyayı tanıma bölümü çok hızlı ve bana gore bazen gereksiz kalmaktadır. kitabın sonuna doğru insanda "çok az sayfa kaldı, nasıl bağlayacak hikayeyi?" merakı arttıkça artıyor fakat cevapsız kalıyor, zira yazar pek bağlama derdine düşmemiş.