• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.60)
after life
"eşinin ölümünü kabullenmekte zorlanan gazete yazarı, kendisine yardım etmek isteyenleri uzaklaştırmak için hırçın kişiliğe bürünür." netflix


 1. ricky gervais'in hem yaratıcılığını, hem yapımcılığını hem de baş rolünü üstlendiği 2019 yapımı komedi, dram (!) türünde dizi.

  eşinin ölümünün ardından uzun ve derin bir yas sürecinde olan tony'nin hayatla mücadelesini alaycı, komik yer yer duygulandıran bir ele alışla izliyoruz.

  keyifli hafif bir dizi, sezon finalini pek kanıksayamasam da fena bir sezon değildi. yere göğe koyamayan yorumlar okudum, bunlara pek katılamıyorum. ortalama bir iş, 2. sezonu izlemeyi pek düşünmüyorum. yeni keşifleri tercih ederim. trailer
 2. "dark comedy" türünde geçen dizi.

  iki sezon boyunca ricky gervais'in ifadesiz yüzünü, nadir gülümsemesini ve ara sıra gözlerinin dolmasını izliyorsunuz.

  karakterler ilgi çekici değil, hatta hepsi hayatlarının bir yerlerinde sorunlar olan fakat bunlar yeterince yansıtılmayan, bazılarının sorunlarının komik olması umulmuş gibi duran ama komik olmayan, bunun haricinde sıkıcı insanlar. ana karakter bile öyle.

  yine de tony'nin (ricky gervais) hayata bakış açısı bazılarımıza çok tanıdık gelecektir. spesifik spoilerlar vermeden, genel hâli aktarayım;

  tony, 20 küsur yıllık eşi lisa'yı kaybettikten sonra hayatında hiçbir neşe kalmamış ve intihar edecekken onu hayata bağlayan tek şey köpekleri brandy olmuş. nereye gitse insanlara katıksız bir dürüstlükle konuşuyor, kırıcılığı umursamıyor, herkesi ve her şeyi eleştiriyor. "nasılsa bir anlamı yok, yeterince sıkılırsam intihar ederim" kafasında. her gün lisa'yla hayatlarından bolca kesit içeren videolar izliyor. lisa'nın ona veda etmek için çektiği videoları izliyor.

  fakat tony zaman içinde bir tek kendisinin acı çekmediğini öğrenmeye başlıyor. bu kısım önemli zaten, "bazılarımız için".

  3. sezonu bekliyorum.

  edit: ateizm propagandası yapma veya felsefi bilgelik katma amacı taşımamaktadır. böyle bir amaç taşısa daha farklı bir konsept seçerlerdi herhalde.
 3. ricky gervis'iny 80-90lardan kalma ateizm argumanlarini çok entelektüel dusuncelermis gibi sunduğu, kendi dogrularının ne kadar onemli oldugunu anlatırken başkalarına ergen atari yaptigi, sadece karısinin kendisi icin çektiği videolar güzel olan ama bir sure sonra onlara da yok artık dedirten dizi.
  izlerken akıyor ama sonra ozlemiyorsunuz.