1. şu an imc'de halk sağlığı abd profesörü kayıhan pala o kadar güzel anlatıyor ki gereksizliğini. ben yazana kadar bitecekse de bu hocayı takip etmek gerek.
 2. Greenpeace imza kampanyası hala devam ediyor. Fiziksel olarak bir şeyler yapamıyorsak bile yapanlara yardım edebilir, verceğimiz bir imzayla da olsa yanlarında olduklarımızı hissettirebiliriz. Umarım bir şeyleri değiştirebiliriz. Umarım!

  akkuyu nükleere hayır!
  hubot
 3. temel atma töreni bugün gerçekleşecek nükleer santral. ota çöpe "halkımız bunu istiyor" cevabını veren hükümetin kolluk kuvveti şu an yöre halkının demokratik hakkını kullanarak yapmak istediği nükleere hayır yürüyüşünü engelliyor.

  türkiye rüzgar ve güneş enerjisinden faydalanmıyor. türkiye'de rüzgar santrallerinin kurulu gücü 6 gw, rüzgar enerjisi potansiyelimiz ise 48 gw. Almanya'nın kurulu rüzgar enerjisi gücü 45 gw, 2016 yılında almanya'da rüzgar enerjisi santralleri, nükleer enerji santrallerinden daha fazla elektrik üretmeye başladı. kaynak

  güneş enerjisi ile karşıladığımız enerjimiz %1 oranında. Türkiye'nin rüzgar ve güneş enerjisi potansiyellerini dileyenler enerji bakanlığının kendi sayfasında bulabilir. kaynak

  bölge fay hattına yakın, zemin nükleer santral için uygun değil. kurulması planlanan santral Rusya'nın kontrolünde olacak. güvenlik tedbirleri şimdiden korkutucu düzeyde, başlangıç planına göre ilk ünitenin temel atıldıktan 7 yıl sonra devreye girmesi gerekirken, AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın isteğiyle bu tarih 2 yıl öncesine, 2023'e çekilmiş; yani güvenliğiniz seçim tarihlerine endeksli.

  akp ne kadar ak'sa bu santral de o kadar temiz.

  ekleme: kaynaklar.
  mesut
 4. Bir ülkenin enerji ihtiyacı için ne güneş enerjisi ne de rüzgar enerjisi yeterli gelmemektedir. Herkesin düşündüğü kadar yeşil ve kolay değildir bunlar. Üretim kapasitesi sizin elinizde olmadığı için yeri geldiğinde tamamen diğer enerji üretim metotlarına abanmanız gerekir. Yani ütopik bir ülkede enerji %100 olarak güneş ve rüzgardan üretiliyor olsa bile aynı kapasiteye sahip termik santral ve benzeri yapıları hazırda bekletiyor olmanız gerekir. Maliyet bakım konularına girmiyorum bile.

  Birde dalga enerjisi var ama onu pek araştırmadım zaten türkiye'de yapılabileceğinden şüpheliyim.

  Nükleere gelirsek öncelikle ham madde nereden gelecek, atıklar nereye gidecek onu öğrenmek lazım. Dışa bağımlılık açısından bir fark yaratmayacaksa zaten kurulmasının bir anlamı yok. Ondan da önemlisi herkesin bu santralde çalışacak insanlara güvenmemesi var. Buna bende dahilim.
  http://youreads.net/baslik/iridyumu-cebinde-gezdiren-cocuk--56919
  Bu haberdeki gibi insanlar bu projede çalışacaksa bir kaza olması kaçınılmazdır. 10 senede geçse 30 senede geçse o kaza yaşanacaktır. İşçisinden mühendisine kadar herkesin kalifiye insan olması lazım. Buda biraz zor.

  Genede eğer başarılı şekilde işletmeyi başarırsak Türkiye'yi bir çok konuda ileriye götürecektir.

  Edit: İddia edildiği gibi %51 rusyanın olacaksa, bizim ülkemizde üretilen elektriği bize satacaklarsa ekonomik sonuçları osmangazi köprüsünden farklı olmaz. Hiç yapmasınlar daha iyi.