1. sene 95 ya da 96'ydı. çöplükte avuçiçi kadar nükleer madde bulundu.
  belediye valilik filan napacağını şaşırdı, ortalık ayağa kalktı nükleer madde var diye..
  küçükçekmece nükleer araştırma merkezi diye sadece tesadüfen adını duyduğumuz yere gönderildi.
  türkiye'de nükleer enerjiye dair bilinen tek şey çernobil faciası olduğu için hepimiz korkmuştuk.
  valla orada ne yaptılar bilmiyorum ama medyada günlerce olay olmuştu.

  99'da hurdalıkta kobalt-60 içeren bir madde ortadan kaybolmuştu, ikitelli hurdalığına kadar izini sürmüşlerdi güya. (bunu da hurdacılar radyasyondan fenalaşınca fark etmişlerdi) istanbul nükleer alarma geçmişti.. madde uzun zaman bulunamamıştı.

  şimdi benim aklım o kadar teknik detaya basmaz hemşerim; avuç içi kadar madde bulduğunda nükleer enerjiyle imtihanı bu olan memlekete, yılda 120 ton atık (halen dünyada bu atıkların bertarafı için çözüm bulunamamışken) bırakacak tesis kondurursan sonucu neye bağlanır anlamam.

  hele ki moskof gavurunun ( almanı da amarikanı da fark etmez ) gelip toprağına konduracağı tesisten sana elektrik satacağına aklım hiç basmaz.

  heyy gidi günler; ecevit'in son koalisyon hükümeti zamanında enerji krizi çıkmıştı.. ecevit çıkıp "iki ampülden birini söndür" demişti de herkes alaya almıştı adamı. halbuki neyi kast etmişti kim bilir...
 2. temel atma töreni bugün gerçekleşecek nükleer santral. ota çöpe "halkımız bunu istiyor" cevabını veren hükümetin kolluk kuvveti şu an yöre halkının demokratik hakkını kullanarak yapmak istediği nükleere hayır yürüyüşünü engelliyor.

  türkiye rüzgar ve güneş enerjisinden faydalanmıyor. türkiye'de rüzgar santrallerinin kurulu gücü 6 gw, rüzgar enerjisi potansiyelimiz ise 48 gw. Almanya'nın kurulu rüzgar enerjisi gücü 45 gw, 2016 yılında almanya'da rüzgar enerjisi santralleri, nükleer enerji santrallerinden daha fazla elektrik üretmeye başladı. kaynak

  güneş enerjisi ile karşıladığımız enerjimiz %1 oranında. Türkiye'nin rüzgar ve güneş enerjisi potansiyellerini dileyenler enerji bakanlığının kendi sayfasında bulabilir. kaynak

  bölge fay hattına yakın, zemin nükleer santral için uygun değil. kurulması planlanan santral Rusya'nın kontrolünde olacak. güvenlik tedbirleri şimdiden korkutucu düzeyde, başlangıç planına göre ilk ünitenin temel atıldıktan 7 yıl sonra devreye girmesi gerekirken, AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın isteğiyle bu tarih 2 yıl öncesine, 2023'e çekilmiş; yani güvenliğiniz seçim tarihlerine endeksli.

  akp ne kadar ak'sa bu santral de o kadar temiz.

  ekleme: kaynaklar.
  mesut