aldatmak - paulo coelho - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (4.25)
Yazar paulo coelho
aldatmak - paulo coelho
... yaşadığım sokak, sokak lambaları, şu an içinde bulunduğum ev, salondaki mobilyalar, bir gün hepsi ortadan kaybolacak... tıpkı bedenim gibi. ama bir şey var ki kâinatın ruhunda iz bırakacak: sevgim. linda ayrıcalıklı bir yaşama sahip olduğunun bilincinde. yine de her sabah yeni bir güne açtığı gözlerini hemen kapayası geliyor. arkadaşları ilaç kullanmasını öneriyor. oysa linda'nın istediği hissizleşmek değil, yaşadığını hissetmek...çünkü yaşamak sevmektir. paulo coelho aldatmak'ta diğer kitaplarından farklı olarak kışkırtıcı, tene dokunan ve tutku dolu bir hikâyeyle çıkıyor okurun karşısına. her şeyin mümkünmüş gibi sunulduğu bir dünyada, imkânsız aşkın izini sürüyor. ruhun kuytularında kaybolmaya çekinmeden... ne de olsa bazen kim olduğumuzu bulmamız için kendimizi kaybetmemiz gerekir.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. dün kitaba başladım ve çok geçmeden iğrenerek bıraktım. değerlendirmeyi ertelememenin sebebi, öfkem yüzünden yanlış anlaşılacak bir cümleyle objektiflikten uzaklaşmak istemememdir.

  bu kadar güçlü ve bilinen kalemlerin, kariyerinde radikal unsurları sıvazlayarak, kaleminin değmediği hiçbir nokta kalmadığını göstermek uğruna, dışlanmış/ayıplanmış üzerine güzelleme yaparak, belki kasıt belki değil, avamın istediği, nefsin istediği, düşünmeyen beyinlerin arzuladığı, salya akıttığı içi pislik dolu, zehirli, dışı balla örtülü eylemleri normalleştirmek için, kimliklendirmek için ruhsat olabileceğini düşünmemeleri, yazarlığın zeka dolu iklimine uymadığı için art niyet barındırıyor.

  bu kenarda dursun, kitabın ortasından konuya girdiğim için üslup karmaşası oldu. seçim yaklaşınca herkesi "kucaklamak" isteyen ucuz politika gibi, bunu yapan her yazardan tik-si-ni-yo-rum. keşke simyacı'dan, portobello cadısı'ndan ve hacc'dan başka kitap yazmasaydın. aldatmak kitabı; rollerini, statüsünü, parasını, ailesini korumak isterken, bunlardan vazgeçemeyecek kadar korkak ama daha fazlasını, hazzı, aldatmayı isteyecek kadar aşağılık bir kadını anlatmakla kalmayıp, bu klişe konudan daha berbat olarak, bunu, inişli çıkışlı ama ritmik kalp grafiği gibi göstermeye çalışarak, 'ama'ların arkasına sığındırması yazarlığın en mide bulandırıcı versiyonu bana göre.

  bundan sonra hiçbir kitabını okumayacağım bir yazar; ekstrem yalakalığı yapan, diğer rast geldiğim tüm yazarlar gibi...
  483